szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Timothy Ray Brown halálát daganatos megbetegedés okozta. A berlini betegnek is nevezett férfi őssejtterápiával győzte le a HIV-et.

Meghalt Timothy Ray Brown, az első páciens a világon, aki meggyógyult a HIV-fertőzésből. Partnere a Facebookon osztotta meg a hírt, azt írta, hogy Brown a leukémiával vívott öt hónapnyi küzdelem után, kedd délután hunyt el Kaliforniában. A férfi szerint párja az egész életét annak szentelte, hogy elmondja az embereknek a HIV-fertőzésből való felépülésének történetét, és a „remény nagykövete” legyen.

Az 1966 márciusában született Brownnál 1995-ben diagnosztizálták a HIV-fertőzést, majd 2006-ban leukémia alakult ki nála. Németországban 2007-ben őssejtátültetést végeztek nála. A beavatkozás elsődleges célja a leukémia gyógyítása volt, egy ritka genetikai mutációval élő embertől származó vérképzőszervi őssejteket kapott. Ez a génmutáció természetes ellenállóképességet nyújt hordozójának a HIV-vírussal szemben.

Az első transzplantáció csak részben volt sikeres, ugyanis a HIV-fertőzés eltűnt Brown szervezetéből, de a leukémia nem. Ezért 2008-ban ugyanattól a donortól újabb őssejteket kapott, és úgy tűnt, hogy az a kezelés már a leukémia ellen is hatásos volt. A férfi daganatos betegsége tavaly újult ki, és gyorsan terjedt. Hospice-ellátásában részesült a kaliforniai Palm Springsben, ahol élt.

Jelenleg világszerte több mint 37 millió ember HIV-fertőzött, a fertőzésből kialakuló AIDS betegségnek pedig nagyjából 35 millió áldozata volt az 1980-as évek óta. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően ma már léteznek olyan gyógyszerkombinációk, amelyekkel kordában tartható a vírus, lehetővé téve sok HIV-pozitív ember számára, hogy évekig éljen a betegséggel.

A HIV-ből egy londoni páciens is kigyógyult, ő néhány hónapja lépett a nyilvánosság elé, ma pedig már a Twitteren is lehet követni.

Tudományos áttörés: meggyógyították a második AIDS-es embert, aki rákos is volt

A tudósok régóta próbálják megismételni az eljárást, amely 12 éve egy HIV-fertőzött beteg hosszú távú, teljes tünetmentességéhez vezetett. Most úgy tűnik, hogy a "londoni beteg" néven emlegetett pácienssel sikerült, így bizonyítván, hogy a kezelés sikere reprodukálható. Szakértők szerint a mérföldkő reményt jelent az embereknek: a gyógyulás nem álom, elérhető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!