szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre nagyobb a verseny a gamer laptopok piacán, az igényeket látva, nem is csoda, hogy egyre több gyártó egyre több árkategóriában próbál kínálni valamit. Megnéztük, mit tud az MSI belépő szintű sorozatából származó gépe, az MSI GL65 Leopard, és mire képes, ha nem játékra használják.

A játékosoknak szánt laptopok piaca az elmúlt években óriási növekedésen ment keresztül. Míg 2013-ban egy nagyjából 1 milliárd dolláros piacról beszélhettünk, addig 2020-ban már elérte a 10,96 milliárdot, a számítások szerint pedig 2026 környékén már majdnem 18 milliárd dolláros lesz.

Ennek fényében nem csoda, hogy a gyártók igyekeznek a felhasználók minden teljesítménybeli igényét kielégíteni. Nincs ez másként a tajvani MSI-vel sem, ami jó ideje gyárt már ebbe a szegmensbe is gépeket. Most megnéztük, mit tud egy belépő szintjéhez képest izmos MSI GL65 Leopard.

A külső megfog

A gamer laptopok sajátos tulajdonsága, hogy nagyok és nehezek. Az MSI gépe egész pontosan 2,3 kilogrammot nyom. Ez egy MacBook Air-típusú eszközhöz szokott felhasználó számára gyakorlatilag egy mamutot jelent, a gamer laptopok kategóriájában viszont teljesen átlagos súlynak mondható. Ezeket a készülékeket azonban nem is arra tervezték, hogy éjjel-nappal cipeljék őket, a többségüknek ugyanaz a sorsa: fix helyen játszanak rajtuk, csak havonta egyszer kerülnek máshova, például egy közös játékra egy barát nappalijában.

hvg.hu

Ennek fényében bocsánatos bűn, hogy a laptop külső burkolata szinte teljes egészében műanyagból készült. Bár emiatt nem a prémium szó, ami elsőre eszébe juthat az embernek róla, praktikus döntésről beszélhetünk. Arról nem is beszélve, hogy ha a 15,6 colos monitorral szerelt gép műanyaggal borított részei is fémből lennének, a súlya valószínűleg felülről súrolná a 3 kilogrammot. Az pedig már gombócból is sok.

A monitor külső burkolata fém, ami érthető, hiszen így sokkal védettebb a külső behatások ellen. A mérete miatt pedig két, V – vagy A, attól függ, milyen szögből nézzük – alakban elhelyezett merevítőt is kapott, ami dizájnelemnek sem utolsó.

hvg.hu

A laptop alja szinte teljesen nyitott, amire szükség is van, hogy ha maximális teljesítménnyel pörög a gép, legyen hol leadni a hőt. Emiatt praktikus, amiatt viszont már kevésbé, hogy így szinte biztos, hogy bizonyos időközönként jelentős mennyiségű port lehet kitakarítani belőle.

hvg.hu

A billentyűzetben különösebb újdonságot nem találtunk. Az egység jobb oldalán szokás szerint ott a numerikus billentyűzet, a klaviatúra pedig megkapta a szintén szokásosnak mondható RGB háttérvilágítást, ami látványos. Átlagfelhasználók számára zavaró is lehet, de biztosan vannak olyan játékosok, akiknek enélkül nem is lenne értelmezhető az élmény.

hvg.hu

A bekapcsológomb mellé két dedikált gombot is tettek az MSI mérnökei: az egyik a játékélmény fokozására szolgáló különféle beállításokat összegyűjtő Dragon Centerbe visz, a másikkal pedig szükség esetén a hűtést lehet felturbózni.

hvg.hu

Felszereltség

Az MSI GL65 Leopard gamer laptop lévén nemcsak méretében ad többet a hagyományos laptopokhoz képest, csatlakozók tekintetében is rendesen ellátta az eszközt a tajvani gyártó.

A gép bal oldalán van hely a LAN-kábelnek, de ott találjuk a HDMI-aljzatot, a Mini Displayportot, egy USB-C és egy sima USB-csatlakozót, valamint a 3,5mm-es jacket is. Utóbbi különlegessége, hogy szeparálták a kimenő és a bemenő jeleket, vagyis külön aljzatot kapott a mikrofon és a fülhallgató.

hvg.hu

A gép másik oldalán további két USB-csatlakozót, valamint egy kártyaolvasót találhatunk, és ott tudjuk bedugni a töltőt is.

Szomorú, de a hangfalak a laptop aljára kerültek. Bár az egység masszív gumilábakon áll, ami eltartja az asztal lapjától a szerkezetet, a tesztünk során azt tapasztaltuk, hogy a hangot nemhogy felerősítené, hanem részben le is fogja az asztal.

hvg.hu

A belső megtart

Ahogy az elején is említettük, a készülék igazi vonzerejét nem a külseje jelenti. Ahhoz képest, hogy az MSI-nél a GL65 a maga kategóriájában csak belépőszintűnek számít, igencsak erős izmokat kapott a szerkezet.

A lelkét az Intel 10. generációs hatmagos Core i7-es processzora jelenti, ami 2,6 Ghz-es órajellel ketyeg, de ez az érték akár 5 GHz-re is felhúzható. Ehhez 16 GB (2x8 GB) RAM tartozik, a konfigurációt pedig a 6 GB-os memóriával felszerelt NVIDIA GeForce RTX 2060-as grafikus egység egészíti ki, így a teljesítményre papíron nem lehet panasz. De mi a helyzet a valóságban? Mint kiderült,

ott sem.

A laptopot először néhány 4 és 8K-s YouTube-videóval próbáltuk ki, de egyik sem hatotta meg különösebben. A 4K-s videót akadásmentesen játszotta le, és még a 8K-s felvételekkel is megbirkózott, igaz, ott már érezhetően melegedett a gép, ami a hűtés felpörgetésével járt.

hvg.hu

A java viszont csak ezután jött. A gépnek először félórányi egyszerű 4K-s videót adtunk renderelésre, majd ugyanezt megspékeltük, és dobtunk rá néhány effektet is. Míg előbbivel 49 perc alatt végzett, utóbbinál már drámaian megnőtt a munkavégzéshez szükséges idő, és végül majdnem 2 órába telt, mire sikerült végeznie vele.

Ez utóbbi volt az, ahol már az is igazán meglátszott, mennyire eszi az áramot a konfigurációi. A teljesen feltöltött, 6 cellás 51W-os akkumulátor alig 50 perc alatt lemerült volna, ha nem tesszük az utolsó pillanatban töltőre a készüléket.

hvg.hu

Csak videónézéssel majdnem 6 órán át bírta az akkumulátor, böngészéssel és egyéb apróbb felhasználással pedig 7 órán át bírta egy szusszal. Vagyis kijelenthető, hogy a laptop összességében 6-7 óra üzemidőre képes, de ha játszani szeretnénk, érdemes a töltőt kézközelben tartani.

Mindez persze nemcsak az erős hardvernek, hanem annak is köszönhető, hogy a 120 Hz-es, FullHD felbontású kijelző 15,6 colos – a nagyobb képernyő nagyobb fogyasztást is jelent.

Összegzés

+ : erős hardver, masszív szerkezet, sok csatlakozó.

: viszonylag rövid üzemidő, nagy súly, alulra helyzett hangszórók.

Az MSI GL65 Leopardon azonnal látni, hogy egy vérbeli gamer laptopról van szó, és ezt egy pillanatig sem akarja véka alá rejteni a gyártó. A laptop dizájnja nagyon jól sikerült, és ezen még az a tény sem változtatott, hogy a külső borítása nagyobb részben műanyag. A kialakításon ugyanakkor még egy kicsit lehetne finomítani, és az sem volna baj, ha az akkumulátor valamivel tovább bírná a gyűrődést.

A felszereltségére ugyanakkor a legkevésbé sem lehet panasz, minden van benne, amire egy játékos vágyhat. És mint tapasztaltuk, nemcsak a játékosok: aki nem szeretne asztali PC-t venni, de nem fontos a könnyű hordozhatóság és nem akar millión felül költeni egy MacBook Próra, az ezzel a géppel is tökéletesen be fogja érni, az erőforrást ugyanis nagyon jól használja a rendszer. A gép hazai ajánlott fogyasztói ára 430 ezer és 530 ezer forint között változik – konfigurációtól függően. A nálunk járt laptop ára 530 ezer forint volt.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!