szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sinovac kevésbé hatékony és kevésbé korszerű, mint az Európában alkalmazott szerek.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Jóváhagyta a kínai gyógyszerhatóság a második helyi oltóanyag használatát – jelentette be a fejlesztő Sinovac Biotech. Az első vakcinát, a Sinopharmét még decemberben engedélyezték.

A Sinovac CoronaVac néven forgalmazott oltóanyagát két hónapos klinikai teszt előzte meg, amelynek a szakmai értékelését még nem publikálták – jegyzi meg a hírről beszámoló Reuters, hozzátéve, több országban már szintén engedélyt adtak a szer használatára. A Brazíliában végzett tesztnél 50,65 százalékos hatásosságot állapítottak meg, a törököknél 91,25 százalékos volt az eredmény, itt azonban mindössze 29 eset alapján. A brazil vizsgálat szerint ugyanakkor a szer 83,7 százalékban akadályozza meg a kórházi ellátást igénylő megbetegedés kialakulását és 100 százalékban az elhalálozást.

A Sinovac várhatóan több mint egymilliárd dózist tud előállítani éves szinten a kétdózisú szerből.

Arról egyelőre nincs hír, hogy a Sinopharmhoz hasonlóan a Sinovac vakcináját is bevetnék a magyarországi járványhelyzet kezelésére, mindenesetre Duda Ernő virológus, a Szegedi Egyetem professor emeritusa - előbbihez hasonlóan - erről az anyagról is meglehetősen kritikusan fogalmazott korábban a Válasz Online-nak adott interjúban: "Ezek a készítmények a harmadik világ tömegei számára készülnek. Olyan technológiát használnak, amit Pasteur idejében is alkalmaztak már. Olyan mintha a Nagykörúton most vezetnénk be a lóvasutat. Azon is lehet közlekedni, persze, de nehogy már a 21. században az 1800-es évek technológiáját alkalmazzuk!"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Megmentőt játszik a kormány vakcinaügyben az OGYÉI megkerülésével

Néhány hetet nyerhet a kormány a vakcinák engedélyeztetését felborító rendelettel, az OGYÉI megkerülésének azonban hosszú távú következményei is lehetnek. A kínai Sinopharm oltóanyaga akár még jó is lehet, de kérdés, hogy érdemes-e emiatt kockáztatni az oltásokba vetett egyébként sem magas bizalmat, miközben valószínűleg a pár hét múlva érkező újabb nyugati oltóanyagok enyhíthetnek a vakcinahiányon.