szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Huawei és a ZTE mellett a Xiaomi is szóba került, mint olyan cég, amelyik veszélyes az amerikai nemzetbiztonságra. Azonban egy előzetes bírói végzés más megvilágításba helyezte ez utóbbi kínai vállalat helyzetét.

A különböző amerikai kormányzati szervek eltérő okokból szabnak korlátozásokat kínai vállalatokra. A ZTE a kereskedelmi embargók többszöri megsértése miatt került bajba, a Huaweit azzal vádolták, hogy a kínai kormány nevében kémkedett, a DJI drónjai pedig állítólag részt vettek emberi jogi visszaélésekben Kínában.

Ez év elején a Honvédelmi Minisztérium egy kicsit más listára tette a Xiaomit: kínai kommunista katonai vállalatnak, CCMC-nek jelölte. Donald Trump volt amerikai elnök mandátumának lejárta előtt kormánya éppen ezért még tett egy utolsó lépést a Xiaomi ellenében, megakadályozta volna az amerikai szervezeteket abban, hogy befektessenek a cégbe, azaz korlátozta az amerikai befektetőket, hogy vásároljanak a világ harmadik legnagyobb okostelefon-gyártójának részvényeiből vagy értékpapírjaiból.

Ez persze csak kis legyintésnek tűnik azon megszorításokhoz képest, amelyeket más kínai vállalatok szenvedtek el, hiszen csak a befektetést akadályozza, azt viszont nem, hogy a Xiaomi hozzáférjen amerikai termékekhez és forrásokhoz. Ezzel együtt a kínai cég úgy érezte, hogy „rendkívüli és visszafordíthatatlan károkat” szenvedne el egy ilyen intézkedés miatt, ezért bírósághoz fordult a megszorítás eltörlése érdekében.

Az ügyben eljáró amerikai kerületi bíró egyetértett a Xiaomival, és blokkolta a védelmi minisztérium végzését, megjegyezve, nincsen bizonyíték arra, hogy a Xiaomi információkat osztott volna meg a kínai kormánnyal, illetve – írta – nyilvánvalóan nincsen elegendő bizonyíték annak alátámasztására, hogy a Xiaomi kínai kommunista katonai vállalat volna. Megkérdőjelezte, hogy valóban veszélyezteti-e a Xiaomi a nemzetbiztonságot, különös tekintettel arra, hogy mobileszközei nincsenek hivatalosan az Egyesült Államokban. Ha Rudolph Contreras amerikai kerületi bíró nem adott volna ki előzetes végzést, a bírósági dokumentumok szerint a tilalom hétfőn lépett volna hatályba. Egyelőre még nem tudni, meddig viszi el a csatát a védelmi minisztérium ebben az ügyben.

Sajtónyilatkozatában a Xiaomi tisztázta, hogy örül a tilalom ideiglenes felfüggesztéséről szóló döntésnek, de továbbra is kéri a CCMC megnevezés végleges eltörlését, mivel annak használata önkényes és megalapozatlan. A vállalat emellett megerősítette elkötelezettségét, hogy globális partnereivel együttműködve juttassa el innovatív technológiáját a világ minél több felhasználójához.

A kezdeti hír a Xiaomi felvételéről a Védelmi Minisztérium listájára 10 százalékkal vitte lejjebb a vállalat részvényeinek értékét, a mostani hírt követően viszont 12 százalékkal drágultak a részvények.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!