szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A metamfetamin nem bomlik le teljesen, és például a szennyvíz útján a természetes vizekbe is bekerülhet. Csehországban már meg is történt.

Egyes csehországi folyókban, illetve patakokban magas a metamfetamin koncentrációja, és a Sky Newson megjelent cikk szerint ez az ott élő halakra is hatással van. A nagyobb koncentrációt elsősorban a szerhasználók magas száma okozza a kutatók szerint, illetve az, hogy ez a drog nem bomlik le teljesen a szervezetben, így a szennyvízzel könnyen a természetbe juthat.

A Sky News idézi az egyik cseh egyetem szakértőjét, Pavel Horkyt, aki munkatársaival laboratóriumi körülmények között bebizonyította, hogy a pisztrángok könnyen rákapnak a meth néven is ismert kábítószerre. A kutatók úgy jöttek rá erre, hogy 120 halat két csoportra osztva egy-egy 350 literes tartályba helyeztek. Az egyik ilyen metamfetamin-tartalmú volt, a másik a rendes, drogmentes víz. A halak nyolc héten át úszkáltak az új lakhelyükön. A kutatók ezután a droggal szennyezett vizet is simára cserélték.

A kísérlet ezután úgy folytatódott, hogy a szakértők véletlenszerűen kiválasztottak néhány halat, melyeket egy teljesen új tartályba raktak. Ebbe két csövön át áramlott be a víz, az egyikből pedig a methes változat jött. A kutatók azt találták, hogy a drogos közegben élt halak az új tartályban is ahhoz a vízsugárhoz igyekeztek közelebb férkőzni, amelyikből a kábítószerrel vegyített folyt.

A kutatók arra is rájöttek, hogy a drogban megfürdött halak agyi szöveteiben felhalmozódott a szer, amely által csökkent az aktivitásuk. Ez a természetes közegben nagyon veszélyes lehet, hiszen könnyen elpusztulhatnak. A szakértők emellett ökológiai problémától is tartanak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!