szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mi köze a bitcoinnak a szólásszabadsághoz? Egyáltalán: meddig érdemes engedni a véleménynyilvánítás szabadságát? Mik a rejtett összefüggések napjaink nemzetközi eseményei mögött? A budapesti Brain Bar konferencia szervezői idén is azt ígérik, a jövő kérdéseire hozzák el a választ. A fellépők között lesz a 12 évesen vezérigazgató Ryan Hickman, a politikusból íróvá avanzsált Bruno Maçães és Tomáš Žáček, a 100 százalékosan önfenntartó kapszulaotthon megálmodója.

A szlovák Tomáš Žáček – jövő lakóegységeként emlegetett – intelligens ökokapszuláját (Ecocapsule) Magyarországon elsőként próbálhatják ki a jövőfesztivál látogatói. A kapszula nemcsak saját energiatermelő rendszerrel rendelkezik, de még az esővizet és a harmatot is összegyűjti.

Szintén a fenntarthatóság témájára csatlakozik majd rá Ryan Hickman, a Ryan’s Recycling Company mindössze 12 éves vezérigazgatója, aki hétévesen indította el környezetvédő vállalkozását, és már több mint 1,3 millió újrahasznosított palack köthető a nevéhez. A fesztivál szervezői szerint nemcsak az átlagemberek, hanem néhány nagyvállalat is példát vehet a csodagyerekről.

Konfliktusok itt is, ott is

Lital Shemesh a világ egyik legtöbb konfliktusával terhelt tájáról érkezik a Brain Bar színpadára. Az izraeli újságíró és exkatona a frontvonalon küzd a félretájékoztatás és az újjáéledő antiszemitizmus ellen. A Budapest Bar szervezői ígérik, Shemesh a jövőfesztiválon is kíméletlenül elmondja majd véleményét napjaink legmegosztóbb témáiról.

Érdekességeket tudhatnak meg a résztvevők a korábbi portugál politikustól, Bruno Maçãestől is, akinek különlegessége épp ebben a bennfentességben rejlik: a kulisszák mögötti folyamatokat ismerve mutatja be a világunkat alakító folyamatokat, a pandémiától a klímaváltozásig.

A politikai-társadalmi témák sorát folytatja Jeremy Kauffman blockchain-szakértő, az Odysee nevű decentralizált videómegosztó platform ügyvezetője. A konferencián arról beszél majd, hogy abban a korban, amikor a techvállalatok bizonyos hangokat felhangosítanak, másokat pedig igyekeznek elnyomni, lehetséges-e alternatív közösségi web, amihez nem egy-egy nagyvállalat, hanem a bitcoin hátterét is adó blockchain szállítja a technológiát. Remélhetőleg Kauffman kitér majd azokra a kritikákra is, melyekkel az utóbbi időkben illették platformját: a politikai szélsőségek és a technológia kapcsolatát vizsgáló GNET kutatóköztpont tavaszi jelentése szerint „az Odysee a szélsőjobb új YouTube-ja”. Fontos, hogy nem egy eredetileg szélsőségeseknek szánt szolgáltatásról van szó, ugyanakkor az üzemeltetőknek meg kell tudniuk válaszolni azt, miként próbálják elejét venni a politikai extrémizmus terjedésének a platformon.

A digitális adatok által uralt mindennapokhoz pedig Andrea Jones-Rooy adattudós ad iránymutatást – a cirkuszi artista és stand-up előadó humoros és közérthető formában beszél majd arról, létezik-e igazság a statisztika világában.

Kultúrharc, de nem úgy

A technológia területén még napjainkban is kevés nő dolgozik. Ezt a társadalmi ügyet vette kézbe Pálfi Dóra, az imagiLabs startup egyik alapítója, aki 27 éves korára bekerült az európai Forbes 30 Under 30 listájára – és akinek cégére még az Apple is felfigyelt. Az agykutatónak készült programozónak sikerült egy olyan szuperkütyüt készítenie, amely a játékos tanulásra alapozva egyre több fiatal lány érdeklődését kelti fel az informatika iránt.

A magyar előadók sorát a LinkedIn egyik aktuális kedvence, Füredi Júlia folytatja majd, aki megkérdőjelezi a fiatalok tízezreinek életét meghatározó multis vállalati rendszert, és a technológia segítségével egy új szervezeti kultúra kialakításán dolgozik.

A Brain Bar szervezői közölték: az eseményre diákok és tanárok – korlátozott számban – regisztrálhatnak ingyenjegyekért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!