szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók azt állítják, rátaláltak néhány geológiai formára, amiket az a szökőár alakíthatott ki, amit a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida becsapódása idézett elő. 66 millió éves nyomokról van szó.

A dinoszauruszok végét köztudottan egy hatalmas aszteroida okozta, amely becsapódásakor óriási krátert vájt a mai Mexikó területén lévő Yucatán-félszigetbe. A tudósok szerint ezután hatalmas szökőár jött létre, de arról eddig nem volt szó, hogy a cunami által hátrahagyott nyomok esetleg napjainkban is fellelhetők lennének. Pedig így van.

Ezt állítja legalábbis a Louisianai Egyetem néhány kutatója, akik az úgynevezett Chicxulub-eseményt (vagyis a dinók halálát előidéző aszteroida becsapódását) elemezték tüzetesebben. Azt találták, hogy a kisbolygó földet érése utána létrejött cunami olyan erejű volt, hogy az általa keltett mélytengeri fodrok (amolyan geológiai formák) a mai Louisiana felszíne alatt is láthatók – írta erről a ScienceNews.

Ezek a fodrok nagyon hasonlítanak a homokos tengerparton megtalálható jelenséghez, amit általában a víz áramlása, illetve a szél alakít ki. Ezek a nyomok viszont nagyon kicsik, mindössze néhány centiméter magasak. Azok azonban, amit az amerikai kutatók fedeztek fel, átlagosan 16 méteresek, és egyenként 600 méteres távolságra fekszenek egymástól.

A kutatók úgy vélik, hogy a Chicxulub becsapódásakor létrejött szökőár lényegében „átmosta” a Mexikói-öblöt, valamint a mai Louisiana egy részét, ami akkoriban még víz alatt volt. A felfedezés azért is jelentős, mert a cunami által okozott pusztítás nyomát, vagyis a fodrokat eddig nem sikerült azonosítani, azok létezéséről sem volt tudomása a kutatóknak.

Az üledékben megtalálható fodrok mintegy 1500 méterrel a felszín alatt mutathatók ki. A szakértők ehhez a Devon Energy vállalat által szolgáltatott szeizmikus adatokat használták, illetve különféle geológiai eszközöket. A cunamihoz köthető hullámnyomokról még nem bizonyosodott be, hogy biztosan a 66 millió évvel korábban történt pusztítás hagyta őket hátra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!