szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fővárosi Fazekas Mihály Gimnázium tanulói által készített app keresztrejtvényekkel segít elsajátítani az idegen szavakat, miközben folyamatosan jutalmaz is.

A budapesti Fazekas Gimnázium diákjaiból álló csapat nyerte meg a Morgan Stanley fővárosi központja által először megrendezett „Code to Give” fejlesztői versenyt. A vállalat felhívására diákok, pályakezdők és tapasztalt szakemberek jelentkeztek, hogy az Amigos a gyerekekért Alapítvány partnereként innovatív tanulási eszközöket készítsenek krónikus betegség miatt hosszabb kórházi kezelésre szoruló gyerekeknek.

A 2014-ben útjára indult Amigos a gyerekekért Alapítvány krónikus beteg gyerekeket motivál a gyógyulásra a nyelvtanuláson keresztül. Önkénteseik az előző években heti 30 személyes találkozón segítették a gyerekeket. Eközben szoros kapcsolatot alakítottak ki velük, szüleikkel és a kórházak munkatársaival is. A koronavírus-járvány miatt azonban a személyes munkát nem tudták folytatni, ezért az Amigos belépett a digitális világba. Itt kapcsolódik be a „Code to Give”: az indulóktól az Amigos digitális platformjához vártak olyan játékos ötleteket, melyekkel a tanulás szórakoztatóvá válik.

Még csak 17 éves, de az Apple már most árgus szemekkel figyeli a magyar iPhone-os fejlesztőt

Internetes videókból tanulta meg a programozás alapjait, majd annyira belejött, hogy a bonyolultabb nyelveket is gyűrni kezdte. Horváth Roland még 18 sincs, de már találkozhatott az Apple-vezér Tim Cookkal, előadóként pedig részt vett a világ iOS-fejlesztőit összegyűjtő konferencián, a WWDC-n.

A versenyre 55 külsős diák és szakember jelentkezett, akik 18 csapatot alkottak a Morgan Stanley budapesti informatikusaival. A hackathon első, májusi fordulója az ötletekre összpontosított, a második körben prototípust kellett alkotni. A döntőben végül négy csapat mutatta be projektjét. Ezek közül a legjobbnak a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 11. és 12. évfolyamos tanulóiból álló Upgrade csapata bizonyult, név szerint Tóth Ambrus, Boér Bence, Szabó Kornél és Hervay Bence. A fiatalok olyan mobilapplikációt fejlesztettek ki, amely keresztrejtvényekkel, memóriajátékokkal könnyíti meg az idegen nyelvek elsajátítását, miközben tapasztalati pontokkal, jelvényekkel ösztönzi a diákokat a tanulásra.

A fejlesztőcsapat számos könyvet is elérhetővé tett az applikációban, hogy a nyelvtanulás egyik leghatékonyabb módja – vagyis az olvasás – hozzáférhetővé váljon a gyerekeknek.

„Noha középiskolások vagyunk, a kiírás pedig elsősorban egyetemistáknak és frissdiplomásoknak szólt, úgy döntöttünk, hogy benevezünk, mivel nagyon tetszett a lehetőség, hogy tudásunkat jó célra felhasználva segítsünk másokon – mondta Boér Bence, a győztes csapat tagja. Hozzátette, „a győzelem nagyszerű érzés, de csak az első lépés: izgatottan várjuk a lehetőséget, hogy tovább dolgozzunk a prototípuson a Morgan Stanley-vel és az Amigos Alapítvánnyal, majd átadjuk a végleges szoftvert ennek az értékes munkát végző szervezetnek.”

„A COVID-19 kitörésekor mindannyiunk élete egy csapásra megváltozott, de a leginkább talán azokra a gyerekekre vártak nehéz idők, akik krónikus betegségük miatt eleve hosszabb időt töltöttek kórházban, és a szigorú járványügyi protokollok miatt még nehezebbé vált a kapcsolattartásuk a külvilággal – mondta Rozmanicz Lisa, az Amigos a gyerekekért Alapítvány munkatársa. „Minden önkéntesünk kereste a lehetőségeket, hogy a digitális térben is kapcsolatban maradjunk a gyerekekkel, motiváljuk őket. Ez azonban új és nehéz helyzet volt számunkra, hiszen nem feltétlenül volt meg bennünk az a tudás, ami az innovatív megoldásokhoz szükséges egy ingerszegényebb, mentálisan megterhelő környezetben. Ebben a helyzetben óriási segítség volt a Code to Give. Minden résztevőnek és szervezőnek köszönjük, hogy idejét arra áldozta, hogy a beteg gyerekek élete vidámabb, jövőjük reményteljesebb legyen.”

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!