szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kaspersky kutatói felmérték, miként változott az elmúlt időszakban – különösen a pandémia és az ahhoz kapcsolódó lezárások miatt – a játékokhoz kapcsolódó fenyegetések mennyisége.

Az elmúlt 18 hónap során a videójáték-ipar példátlan mértékű növekedést tapasztalhatott, részben annak köszönhetően, hogy a felhasználók az otthon maradás miatt kénytelenek voltak alternatív szórakozási formákat keresni. Bár a világ az idén már biztonságosabb lett, nem csökkent a játékok iránti kereslet, és az előrejelzések szerint az iparágban további növekedés várható, amely 2021 végére akár 175,5 milliárd dollárban csúcsosodhat ki. Ennek fényében a Kaspersky kutatói megvizsgálták azokat a videójátékokhoz kapcsolódó fenyegetéseket, amelyekkel a felhasználók a pandémia során szembesültek, a számítógépeket és mobileszközöket érő potenciális támadásoktól az adathalász átverésekig.

Hogy tiszta képet kapjanak a trendről, a Kaspersky szakemberei elemezték a malware-es támadásokat, valamint a 2021-es év 24 legnépszerűbb számítógépes játékának és 10 legnépszerűbb mobilos játékának álcázott nem kívánt szoftverekkel elkövetett támadásokat. Az eredmények azt mutatták, hogy a számítógépes játékokhoz kapcsolódó kiberfenyegetések a lezárások 2020. második negyedévi bevezetésével az egekbe szöktek, és globális szinten elérték a 2,48 millió észlelést, ami 66 százalékos növekedést jelent 2020. első negyedévéhez képest, amikor is 1,48 millió támadást észleltek. Érdekes módon a támadások és az érintett felhasználók száma 2021. második negyedévében erősen visszaesett; ebben az időszakban mindössze 636 904 támadást észleltek.

A mobilos játékoknál némileg más trend rajzolódott ki, itt az érintett felhasználók száma a pandémia kezdetén 185%-kal nőtt: míg 2020. februárjában 1138 volt a számuk, addig 2020. márciusában már 3253. Továbbá a mobiltelefonok segítségével ellazulni próbáló felhasználók száma sem csökkent jelentős mértékben a járvány két hullámát követően: 2020. második negyedévéhez képest a megtámadott felhasználók havi száma átlagosan mindössze 10%-kal esett vissza 2021. második negyedévében. Ez azt jelzi, hogy a mobilos fenyegetések még azt követően is vonzóak maradtak a kiberbűnözők számára, hogy a lezárásokat világszerte feloldották – figyelmeztet a Kaspersky.

A népszerű játékok tekintetében a listát a Minecraft vezette mind a számítógépes, mind a mobilos kategóriában, ezt a játékot használták ugyanis a leggyakrabban a nem kívánt szoftverek és malware-ek terjesztésének álcájaként. A Minecraft elsöprő népszerűsége talán azzal magyarázható, hogy több verziója érhető el, és rengeteg mod tölthető le hozzá (a mod olyan módosítás, ami rátölthető a játékra, hogy változatosabbá tegye azt, és fokozza a játékélményt). A modokat általában a felhasználók készítik, és mivel ezek nem hivatalos módosítások, praktikus álcát kínálnak a kártékony payloadok vagy a nem kívánt szoftverek számára. A 2020. július és 2021. június közötti időszakban 36 336 Minecraftnak álcázott fájlt terjesztettek. Ezek 184 887 számítógéphasználót érintettek, és összesen 3 010 891 fertőzési kísérletet eredményeztek, ami csaknem a felét teszi ki az ezen időszak alatt észlelt fájloknak és támadásoknak.

Kaspersky

Bár a játékcímek álcája alatt terjesztett fájlok zöme letöltőprogram (olyan program, amely másik szoftvert tud letölteni a megfertőzött eszközökre) és adware (azaz reklámszoftver) volt, esetenként mind a számítógépes, mind a mobilos felhasználók sokkal komolyabb fenyegetésekkel voltak kénytelenek szembesülni, például adatlopó trójai vírusokkal (amelyek kriptovalutákkal kapcsolatos és más értékes adatok ellopására szolgálnak), valamint banki trójai vírusokkal, sőt még hátsó kapukkal is.

„A játékon belül megvásárolható tárgyak és fizetőeszközök fejlődésével a videojáték-ipar még jövedelmezőbbé és vonzóbbá válik a kiberbűnözők számára. A játékokkal kapcsolatos fenyegetésekhez társuló legnagyobb kockázat talán a fiók hitelesítési adatainak elvesztése – legyen szó akár a játékfiókba, akár – rosszabb esetben – a banki vagy a kriptovaluta alkalmazásokba való bejelentkezéshez szükséges bejelentkezési adatokról” idézi a Kaspersky közleménye Anton V. Ivanov biztonsági kutatót.

A Kaspersky szakértői szerint jelentősen fokozható a biztonság, ha mindig minden fiókunkhoz egyedi és erős jelszót használunk; csak hivatalos, közismert helyekről töltünk le játékokat; gyanakszunk az első látásra életszerűtlennek tűnő akciókra; és persze megbízható vírusvédelmi szoftvert használunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!