szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A programokat hivatalosan azért veszik igénybe, hogy kiszűrjék az önéletrajzok alapján alkalmatlan pályázókat. A rendszerek viszont felületesen működnek, és azt is hátránynak veszik, ami nem biztos, hogy az.

Átfogó jelentést készített a Harvard Business School az olyan Amerika-szerte használt szoftverekről, melyeket vállalatok vesznek igénybe, hogy gyorsítsák az önéletrajzok áttekintését, az alkalmatlan pályázók kiszűrését. E programok közt viszont olyan is akad, ami túl szigorúan végzi a feladatát, így végső soron azokat is elutasíthatja, akik alkalmasak lennének a meghirdetett pozícióra.

A jelenségről a The Verge készített összefoglalót, hangsúlyozva, hogy az amerikai cégek által használt önéletrajzszűrők nagyon is elterjedtek: az amerikai munkáltatók mintegy 75 százaléka vesz igénybe ilyesmit. A szoftvereket még a 90-es évek derekán kezdték használni, amikor az addig nyomtatott önéletrajzokat felváltották a digitálisan küldött változatok.

A programok elszaporodása viszont nemcsak a pályázatok elbírálását könnyítette meg, hanem a jelentkező elutasítását is.

Utóbbi oka, hogy némelyik szoftver túlságosan leegyszerűsített kritérium alapján dolgozik. Egyes rendszerek például automatikusan elutasítják azokat a jelentkezőket, akik hat hónapnyi „szünetet” kértek a foglalkoztatásuk alatt, anélkül, hogy megkérdeznék a hiányzás okát. Pedig egy hosszabb távollétnek akár terhesség vagy a beteg családtag ápolása is lehet az oka. A rendszert ezt azonban nem érdekli.

A tanulmány egyik szerzője, Joseph Miller arra is felhívta a figyelmet, hogy bizonyos szoftverek programozási tapasztalatot kerestek az önéletrajzban, ha egy intézmény számítástechnikai ismeretet adott meg feltételnek. Holott a konkrét munka során csupán adatokat kellett betáplálni a cég által használt rendszerbe. Vagyis: programozásról szó sem volt.

A tanulmány szerzői úgy összegeztek, hogy a túl szigorúan dolgozó rendszerek miatt amerikaiak millióit utasíthatják el, pedig elképzelhető, hogy nagyon is alkalmasak lennének a munkára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!