szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ egyik legritkább krokodilfajának nyolc, frissen kikelt fiókáját fedezték fel egy kambodzsai rezervátumban, felcsillantva a reményt, hogy talán sikerül megmenteni a kihalástól a vadonban a sziámi krokodilt, amelyből csupán néhány száz példány él szabadon.

A sziámikrokodil-bébiket a kelet-kambodzsai Srepok rezervátumban találták a közelmúltban egy folyóban, amelynek környékén a természetvédelmi őrök nemrég lábnyomokat és ürüléket fedeztek fel. A szakemberek négy napig tartó keresés eredményeként találták rá az apró krokodilbébikre – közölte a kambodzsai környezetvédelmi minisztérium és a WWF természetvédelmi szervezet.

A faj valaha széles körben elterjedt volt szerte Délkelet-Ázsiában, napjainkban azonban már „kritikusan veszélyeztettként” tartja nyilván a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN). A sziámi krokodil az 1990-es évekre csaknem teljesen eltűnt az orvvadászat, természetes élőhelye szűkülése és a más fajokkal való keveredés miatt.

A kelet-kambodzsai rezervátumban is már több mint egy évtizede hiába kerestek bizonyítékot a sziámi krokodil ottani előfordulására.

A vadon élő sziámi krokodilok számát 400 körülire becsülik, többségük Kambodzsában található. Legutóbb 2017-ben Sre Ambel régióban találtak hat tojást a hüllők által hátrahagyott nyomokat követve.

A sziámi krokodil édesvizekhez kötődik, főleg a lassú mozgású folyókat és állóvizeket kedveli. A legnagyobb hímek 4 méteres hosszúságúra is megnőhetnek, de ritka a 3 méternél hosszabb példány.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!