szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha az LZTFL1 nevű gén jelen van, a tüdő érzékenyebben reagálhat a fertőzésre. A legnagyobb arányban a dél-ázsiaiak hordozhatják magukban.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Oxfordi Egyetem tudósai felfedezték, létezik egy gén, amely miatt kétszer nagyobb valószínűséggel hunyhat el egy koronavírusos beteg. Ennek oka, hogy a gén kockázatos változata miatt

a tüdő érzékenyebbé válhat, és nem úgy reagál a vírusra, ahogy az más pácienseknél történne.

Az LZTFL1 nevű, specifikus gént brit kutatók szerint a dél-ázsiai származású emberek közel 60 százaléka hordozza, de rajtuk kívül az európaiakban is megtalálható lehet, igaz, kisebb csoportban: esetükben 15 százalékra tehető ez az arány.

A gén a Nature Genetics tanulmánya alapján – melyről a Bloomberg adott hírt – magyarázatot adhat arra, hogy bizonyos közösségekben miért fordulnak elő gyakrabban súlyos vagy halállal végződő megbetegedések a koronavírus miatt. A szakértők ugyanakkor kiemelték: a gén önmagában még nem magyarázat a jelenségre, hiszen más (például társadalmi, gazdasági) tényezőket is érdemes lehet figyelembe venni.

A tudósok azt is megállapították, hogy az LZTFL1 jelű gén kockázatos változata az afro-karibi származású emberek 2 százalékánál fordul elő. Vagyis ebből is látszik, hogy nem minden népcsoportot érint ugyanolyan arányban.

A tudósok kiemelték, hogy a génvariáció miatt is érdemes beoltatniuk magukat az embereknek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!