Az elemzett esetek zömében további kártékony programok telepítésére képes trójai letöltőprogramokat találtak az orosz kibervédelmi cég szakértői, de más trójai vírusok és reklámszoftverek is felbukkantak. A kiberbűnözők egyik trükkje szerint az áldozat a sorozat első játékának animált verzióját láthatta, ezzel párhuzamosan láthatatlanul elindult egy trójai program, amely adatokat tudott lopni a felhasználók különféle böngészőiből, visszaküldve azokat a támadók szerveire. Az egyik mappában létrehoztak egy parancsikont is, amelyik minden egyes rendszerindításkor el tudta indítani a trójai programot.
A Kaspersky emellett mobileszközökre fejlesztett, ugyancsak a sorozat népszerűségét kiaknázó kártevőket is talált. Egy Squid Game-epizód letöltésének reményében a felhasználó egy trójai programot tölt le. Amikor az alkalmazás elindul az eszközön, akkor feladatok végrehajtására kéri a vezérlőszervert. Ilyen lehet például, hogy nyisson meg egy lapot a böngészőben, vagy hogy küldjön SMS-t a vezérlőszervertől kapott telefonszámokra. Ezt a trójai programot nem hivatalos alkalmazásáruházakban és különféle portálokon terjesztik más népszerű alkalmazások, játékok és könyvek álcája alatt.
A Squid Game streamelését kínáló „klasszikus” adathalász oldalak mellett sok olyan weboldalt is találtak a kiberbiztonsági kutatók, amelyeken a játék online verziójában lehet versenyezni a fődíjért, 100 BNB-ért (Binance coinért). A játékos sosem kapja meg a beígért díjat, és a végén ellopják az adatait, vagy letölt egy kártékony programot.
A Kaspersky mindenkinek azt javasolja, hogy a személyes adatok megadása előtt mindig ellenőrizze a weboldal hitelességét, és csak hivatalos helyen nézzen vagy töltsön le filmeket; alaposan ellenőrizze a webcímekben az URL formátumát és a márkanév helyesírását.
Figyeljen oda a letöltendő fájlok kiterjesztésére – egy videófájlnak soha nincs .exe vagy .msi kiterjesztése.
Jobb, ha a felhasználók kerülik az olyan hivatkozásokat, amelyek a tartalom megjelenés előtti megnézésének lehetőségét ígérik, és ha bármilyen kétségük merül fel a tartalom hitelességével kapcsolatban, ellenőrizzék a szolgáltatónál. És persze használjanak megbízható vírusvédelmi megoldást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.