szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mobilok feloldásának jelentős gyorsulását várja a Qualcomm attól az újdonságtól, ami a szakértők szerint rossz kezekben adatvédelmi rémálmot hozhat.

Judd Heape, a Qualcomm egyik alelnöke jelentette be a Snapdragon 8 Gen 1 nevű processzort, amit a jövő évi androidos csúcskészülékekbe fognak beépíteni. A lapka egyik fő érdekessége a mindig bekapcsolt kamerafunkciók: általuk a készülék akkor is fel tudja majd ismerni a tulajdonosát, ha az csak egy pillanatra néz rá a kijelzőre – de anélkül, hogy felemelné az eszközt.

A Qualcomm szerint az újdonság gyorsítja a készülék feloldási idejét, és új felhasználási eseteket tesz lehetővé. Ez úgy válik lehetségessé, hogy a kamera aktív marad, hogy a megfelelő pillanatban reagáljon. A háttérben folyamatosan működő beállítás viszont komoly aggodalmat szülhet, hiszen így már nem csak a mikrofon lesz az egyetlen alkatrész, ami figyelemmel kíséri a telefon körül zajló eseményeket.

A The Verge szerint a napjainkban kapható okoscsengők is folyamatosan figyelnek, de ezeket nem hordjuk magunkkal és nem is egy olyan eszközbe építették őket, amiben a legféltettebb adataink vannak. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy egy új technológia számos gyengeséggel rendelkezhet, amiket a hackerek is megpróbálhatnak kihasználni. A portál így aztán azt pedzegeti:

vajon a mobilok lesznek-e a következők, ahol a laptopok mintájára leragasszuk a kameranyílást.

A Qualcomm mindenesetre nem tart ilyen incidensektől, és állítják, nincs is mitől félni. Ennek egyik oka, hogy a fejlesztést nem kötelező alkalmazni; vagyis a készülék gyártója eldöntheti, hogy a termék piacra dobása előtt kiaknázza-e a funkcióban lévő lehetőségeket vagy sem. A másik – teszi hozzá a Qualcomm –, hogy a mindig bekapcsolt kamera csupán 640 x 480 pixel felbontásra korlátozódik (vagyis a minőség nem a legjobb), fotót/videót pedig nem tud készíteni. A cég szerint a fejlesztés egyedül azt vizsgálja, lát-e olyan arcot maga előtt, ami jogosult feloldani a készüléket.

A szakértők ettől függetlenül is óvatosságra intenek, már csak azért is, mert a fejlesztéshez semmilyen állapotjelzés nem tartozik: azaz, az a készülék, amelyikbe beépítik, alapjáraton nem jelzi, hogy a kamera működik, és figyel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!