szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók hangsúlyozták, hogy a ciklus rövid időn belül visszaállt az oltás előtti állapotra.

Egy, a menstruációs ciklus hosszát követni képes alkalmazás segítségével vizsgálták meg 4000, 18 és 45 év közötti nő adatait, olyanokét, akik nem szednek hormonális fogamzásgátlót, a menstruációs ciklusuk hossza pedig korábban állandó volt. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a koronavírus ellen fejlesztett vakcinák okoznak-e bármilyen változást a menstruációs ciklusban, és arra jutottak, hogy előfordulhat ilyesmi:

az oltóanyagok átlagosan egy nappal elnyújthatják a menstruációs ciklust.

A felmérésbe 2403 beoltott és 1556 beoltatlan alanyt vontak be. A beoltottak több mint fele Pfizer-, 35 százalékuk Moderna-, 7 százalékuk pedig Janssen-vakcinát kapott. A kutatók náluk előbb az oltás előtti, majd az azutáni három hónapot ellenőrizték, a beoltatlanoknál pedig hat egymást követő ciklust.

A vizsgálat azt találta, hogy az egy dózissal beoltott nőknél általánosságban egy nappal hosszabb lett a menstruáció, míg azoknál, akik két adagot kaptak, kettővel – írta a Bloomberg. A beoltottak nagyjából 10 százalékánál alakult ki ennél is hosszabb, 8 napos változás a ciklus hosszában.

Alison Edelman, az Oregon Health and Science University szülész-nőgyógyász professzora hangsúlyozta, hogy ezek a hatások gyorsan, valószínűleg már az oltást követő ciklusban megszűnnek. A kutatás vezetője azt is hozzátette, hogy az eredmények megnyugtatónak tekinthetők, illetve hogy az oltások szerinte hosszú távon sem befolyásolják a termékenységet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!