Kidolgoztak egy módszert a mérnökök, hogy otthon is lehessen OLED kijelzőt nyomtatni

A Minnesotai Egyetem szakemberei két, már meglévő, a 3D-nyomtatáshoz használt eljárást ötvöztek, amellyel egy 64 pixeles OLED kijelzőt tudtak nyomtatni.

  • hvg.hu hvg.hu
Kidolgoztak egy módszert a mérnökök, hogy otthon is lehessen OLED kijelzőt nyomtatni

Könnyen lehet, hogy a jövőben sem szervizbe nem kell küldenünk, sem külön alkatrészt nem kell vásárolnunk akkor, ha a készülékünk OLED kijelzője elromlik. Az amerikai Minnesotai Egyetem mérnökei ugyanis olyan technológiát fejlesztettek ki, amelynek a segítségével sikerült 3D-nyomtatással elkészíteniük egy rugalmas OLED panelt.

Az Engadget beszámolója szerint a megközelítés a 3D-nyomtatás két módszerét ötvözi: extrudálással alkották meg az elektródákat, a szigetelést és az elemek összekötését, az aktív rétegeket pedig szobahőmérsékleten, festékszóróval fújták fel a felületre. Hasonló megoldással már korábban is kísérleteztek mérnökök, ám az így elkészített panelek nem adtak egyenlő mértékű fényt.

Az elkészített prototípus alig 1,5 colos, és csupán 64 pixelt tartalmaz. Ahhoz, hogy a módszert a hétköznapokban is használni lehessen, ennél nagyságrendekkel többre lenne szükség, egy FullHD kijelző ugyanis több mint 2 millió pixelt tartalmaz. Emellett a kutatók azt szeretnék, ha a panel fényesebb lenne.

Ugyancsak probléma, hogy a mérnökök egy olyan egyedi 3D-nyomtatót használtak, amely nagyjából annyiba kerül, mint egy új Tesla Model S. A szakemberek ugyanakkor úgy látják, hogy ezek a problémák viszonylag könnyen orvosolhatóak, így elképzelhető, hogy néhány éven belül használni lehet majd ezt a megoldást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?