szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre még csak a tesztverziókban vizsgálja a Microsoft a hardver gyengeségeire utaló vízjel használatát a Windows 11-ben, de máris megtalálták a módszert ennek az eltüntetésére. De vajon legális egy ilyen beavatkozás?

Meglehetősen kemény rendszerkövetelményeket fogalmazott meg a Microsoft a Windows 11-et futtatni kívánó számítógépek számára – ennek okairól itt olvashat. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy elvileg rengeteg Windows 10-et futtató gép (köztük erősek és modernek is) van, amely elvileg kimarad az újdonságból. Azért csak elvileg, mert a rendszerleíróadatbázis-szerkesztő, azaz a Registry kisebb módosításával a nem támogatott gépekre is telepíthető a Windows 11.

Persze a Microsoft azt szeretné, ha az új operációs rendszer használata minél teljesebb felhasználói élménnyel járna (ez pedig csak a megfelelő hardverrel érhető el), így többféleképpen is figyelmeztetné erre a felhasználókat. Például egy vízjellel, ami a „rendszerkövetelmények nem teljesülnek/system requirements not met” üzenetet tartalmazza. Ez ugyan nem akadályozza meg a Windows 11 futtatását, viszont elég bosszantó folyamatosan szembesülni vele.

Nem meglepő tehát, hogy máris volt, aki az ellenszert is megtalálta, függetlenül attól, hogy ez a vízjel most még csak a tesztverziókban létezik. A Deskmodder weboldal mutatta meg ezt a módszert, ami ismét csak a Registry piszkálgatásával jár. Itt szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a rendszerleíróadatbázis-szerkesztőbe való beavatkozás kihat a számítógép működésére, úgyhogy csak az próbálja meg, aki biztos benne, hogy nem hibázik.

Deskmodder

Nézzük akkor, mit javasol a német weboldal. Nyissuk meg a Rendszerleíróadatbázis-szerkesztőt a „Regedit” beírásával a Windows 11 keresőmezőjébe. A bal oldalon nyissuk meg a HKEY_CURRENT_USER alkalmazást, majd görgessünk le a Vezérlőpulthoz. Itt látni kell egy UnsupportedHardwareNotificationCache nevű bejegyzést. Kattintsunk rá a jobb egérgombbal, és válasszuk a Módosítás (Modify) menüpontot. Állítsuk át az SV2 DWORD értékét 1-ről 0-ra. Mentsük el a változást, majd indítsuk újra a számítógépet.

Ha nem látjuk az UnsupportedHardwareNotificationCache-t, kattintsunk a jobb gombbal a Vezérlőpult mappára, és válasszuk az Új > Kulcs (New>Key) pontot. Nevezzük el UnsupportedHardwareNotificationCache-nek, majd az új mappában kattintsunk a jobb gombbal, és válasszuk az Új > SV2 DWORD lehetőséget. Ezután kattintsunk a jobb gombbal, és a Módosítás lehetőségnél változtassuk 1-ről 0-ra az értéket. A számítógép újraindulása után a vízjelnek el kell tűnnie.

De vajon mennyire legális egy ilyesfajta beavatkozás? – teszi fel a kérdést a TechRadar, felhívva a figyelmet arra, hogy korábban a Microsoft ilyen vízjeleket használt, amikor az eszközök a Windows egy olyan példányát futtatták, amely nem volt aktiválva (tehát valószínűleg nem fizették ki). A vízjel eltávolítása annak érdekében, hogy a Windows nem aktivált verziója aktiváltnak tűnjön, szinte biztosan illegális.

A mostani vízjel esetén viszont nem ennyire egyértelmű a helyzet. Ugyanis ha valaki a Windows 10 aktivált verziójával rendelkezik, akkor jogosultnak kell lennie a Windows 11 ingyenes frissítésére. Viszont a licencszerződés része, hogy a Windows 11 operációs rendszert támogatott hardveren futtatja. Ha tehát valaki egy saját gépen csak esztétikai szempontból távolítaná el a vízjelet, az talán még elfogadható, azonban ha valaki arra használná, hogy úgy tűnjön, a számítógép támogatja a Windows 11-et, miközben nem támogatja (majd ezen az alapon értékesíti), az valószínűleg illegális.

Azt is érdemes megfontolni, hogy bár ez a feltörés eltávolítja a vízjelet, ez nem jelenti azt, hogy az eszköz ezután már megfelel a Windows 11 rendszerkövetelményeinek. A Microsoft nem javasolja a Windows 11 futtatását olyan rendszereken, amelyek nem felelnek meg e követelményeknek, és ez azt jelentheti, hogy nem lesznek kompatibilisek a jövőbeni frissítések, beleértve a fontos biztonsági javításokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!