szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kaliforniai Egyetem kutatói egy olyan algoritmust rakta kössze, ami az infravörös kamera által látott jelenetből készít egy valósághű képet.

Bár az infravörös kamerák segítségével még sötétben is láthatjuk a körülöttünk lévő dolgokat, a technológia nem tökéletes, képalkotásra ugyanis jóval kevésbé alkalmas, mint a hagyományos fényképezőgépek. Az irvine-i Kaliforniai Egyetem kutatói azonban kifejlesztettek egy módszert, amivel közelebb lehet hozni az infravörös kamerákkal készített képeket a valósághoz.

A Plos One-ban megjelent publikáció szerint a szakemberek olyan algoritmus kifejlesztésére törekedtek, ami egy optimalizált mélytanuló algoritmuson alapul. Ez képes megmondani, hogy az infravörös tartományban látott kép vajon hogyan nézhet ki a valóságban, normál fények mellett. Mindez lehetővé tenné, hogy teljes sötétségben is normál módon lássunk még akkor is, ha a körülöttünk lévő dolgokat csak infravörös fény világítja meg – írja az IFLScience.

A lényeg természetesen maga az algoritmus: a szakemberek ezt képzeték ki arra, az infravörös tartományban, valamint a normál fény mellett látott képeket vesse össze, majd az utóbbi segítségével megnézze, hogy miként lehet átalakítani az előbbi módon készült képet hagyományossá.

Bár az eredmény magáért beszél, a kutatók szerint ez a módszer egyelőre nem használható minden téren – jelenleg csak az arcokról lehet így felvételt készíteni – és ott sem olyan a végeredmény, mint amit a mai kameráktól megszokhattunk.

Plos One

A szakemberek úgy látják, hogy ha a mostani algoritmust nem arcokon próbálnák meg alkalmazni, valószínűleg nem is adna semmilyen eredményt.

Andrew Browne, a tanulmány vezető szerzője azonban úgy látja, ha a mostani eljárást tovább fejlesztik, abból egy igen pontos technológia születhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!