szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hackerek egyre gyakrabban szereznek felhasználói adatokat úgy, hogy feltört hatósági levelezőrendszerből küldenek hamis kérelmeket a cégeknek.

A Bloomberg szerint a világ vezetői technológiai vállalatait, az Apple-t, a Metát, a Google-t anyavállalatát, az Alphabetet, a Twittert, a Discordot és a Snapchatet is csúnyán átverték a hackerek. A trükk rendkívül egyszerű volt: hamis jogi kérelmekkel érték el, hogy többek között neveket, IP-címeket, lakcímeket és e-mail-címeket adjanak át a cégek. Az információkat aztán vagy a felhasználói fiókok törlésére vagy szexuális zaklatásra használták fel.

A Gizmodo azt írja, a hackerek egyre gyakrabban alkalmazzák ezt az új fajta módszert. A támadók először a hatóságok levelezőrendszeréhez férnek hozzá, hogy aztán annak segítségével küldjék el a kéréseket a cégek felé. A vállalat pedig – mivel hivatalos címről érkezett a levél – elküldi a kért adatokat.

Kapott ilyen e-mailt az MKB Banktól? Nézze meg jól, lehet, hogy átverés

Adathalász támadásra figyelmezteti az MKB Bank ügyfeleit a Magyar Bankholding. A csalók március 31-e után kezdtek intenzívebb támadásba - azután, hogy a jogelőd Budapest Bank és az MKB Bank egyesült.

A kormányzati szervek levelezőrendszeréhez általában a sötét weben vásárolt adatokkal férnek hozzá.

A Bloombergnek nyilatkozó forrás szerint az információ begyűjtése után a hackerek vagy feltörik a felhasználói fiókokat, vagy kapcsolatba kerülnek velük, hogy aztán arra vegyék rá őket, hogy meztelen képeket és videókat küldjenek magukról. Ha erre nem volt hajlandó az áldozat, akkor a támadók megfenyegették őket.

A megkapott képekkel utána már zsarolni tudják az áldozatot, de olyan is előfordult, hogy azt kérték tőlük, valamilyen internetes bűnöző nevét véssék a karjukba, majd mutassák meg a sebet.

Direkt36: Hosszú ideje olvashatják az orosz hackereknek köszönhetően Moszkvában a magyar külügy belső levelezéseit

Az orosz titkosszolgálat feltörte a magyar külügy belső informatikai rendszerét, és ezt a minisztérium is jó ideje tudta már - állítja a Direkt36.

A Bloomberg szerint az elkövetők közül sokan még kiskorúak lehetnek, és van köztük olyan is, aki az Egyesült Államokban él.

Andy Stone, a Meta szóvivője a Gizmodónak úgy nyilatkozott, minden jogi kérést megvizsgálnak, mielőtt továbbítanák a kért adatokat. Hasonló nyilatkozatott tett a Discord, a Google pedig azt mondta, egy ilyen esetet ők maguk derítettek fel. A Twitter és az Apple nem reagált a megkeresésekre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!