szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Huawei több mint tízszeresére növelné a jelenlegi sávszélességet a hálózatok evolúciójának következő állomását jelentő 5.5G technológiával, ami másodpercenként 10 gigabit sebességű, bárhol elérhető hálózati kapcsolatot tesz majd lehetővé – mondta Ken Hu, a vállalat elnöke egy iparági csúcstalálkozón. A cég szakértői szerint a digitális technológia fejlődése miatt a jövőben évtizedenként a százszorosára nő az adathasználat mértéke, az iparágak digitális transzformációja pedig nagyobb sávszélességet, még alacsonyabb késleltetést, és új megközelítést igényel. A Huawei ezért a föld alá is elviszi az 5G technológiát.

A 19. Global Analyst Summit konferencián – ahol a Huawei az innovációval és egy zöldebb, intelligens világ felépítésével kapcsolatos jövőképét és fejlesztéseit ismertette – elhangzott, hogy a mobil szélessávú adathasználat tíz év alatt havi 0,24 exabájtról (1 exabájt = 1 milliárd gigabájt) havi 60 exabájtra, azaz a 250-szeresére növekedett globálisan, a Huawei szerint a jövőben a digitális technológia iránti igény miatt évtizedenként a százszorosára nő majd az adathasználat mértéke.

A vállalat úgy látja, hogy az összekapcsolódás iránti igény sem ismer határokat, és az iparágak digitalizációja a megfelelő, stabil működés érdekében nagyon magas követelményeket támaszt késleltetés és a megbízhatóság terén. Erre választ jelent a szélessávú hálózatok következő evolúciós állomása, az 5.5G és F5.5G, amelyek hiánypótló hálózati követelmények szélesebb körét támogatják majd, beleértve magasabb szintű otthoni hálózati élményt, valamint az ipari felhasználáshoz szükséges alacsony késleltetést és magas megbízhatóságot. A Huawei két éve indította útjára az 5.5G vízióját, mostanra pedig nemcsak a fejlesztésében állnak jól, de már számos kulcskomponensét tanúsították a technológiának – olvasható a cég közleményében.

A föld alá is elviszik az 5G-t

Miközben egyes iparágak – például a pénzügyi ágazat – élenjárnak a digitális átalakulásban, más iparágak csak most kezdenek hozzá, az ő problémáikra, speciális igényeikre nincsenek kész megoldások – említette Ken Hu, aki a z egyedi iparági igényeket az 5G példájával szemléltetve elmondta, hogy miközben több mint kétmillió 5G bázisállomás van telepítve szerte a világon, ezek mind a föld felett találhatók. A bányászat területén viszont speciális biztonsági előírásoknak kell megfelelni, például az adóteljesítményt 6 watt alatt kell tartani a robbanások elkerülése érdekében. Miután elvégezték a fejlesztéseket, már a föld alatt is ki tudják használni az 5G előnyeit: eddig több mint 200 szénbányának segítettek több mint 3000 darab 5G-s berendezés telepítésében.

Nagyon hamar baj lesz az 5G-ből. Mit tehetünk ellene?

Már most is rengeteg energiát igényelnek, de az évtized végére megtízszereződik a fogyasztásuk. Ezzel a felütéssel nehéz lenne eladni a világnak a mostanában 5G-re váltó mobilhálózatokat. A telekommunikációs óriások nemcsak azt tervezik megakadályozni, hogy a hátrányok felzabálják az új generációs hálózatok által biztosított előnyöket, más módon is zöldítenék a szektort.

A vállalat szintén hatalmas növekedést tapasztal a számítási teljesítmény terén. Becsléseik szerint 2030-ra az általános célú számítási teljesítmény iránti globális kereslet tízszeresére, az MI számítási teljesítmény iránti kereslet pedig 500-szorosára fog növekedni. „Ez elég nagy ugrás, ezért azon dolgozunk, hogy a számítástechnikai architektúrákat újradefiniáljuk a számítási teljesítményben és hatékonyságban meglévő szűk keresztmetszetek révén” – hangsúlyozta Ken Hu.

A Huawei első embere hangsúlyozta: a vállalat mindent megtesz annak érdekében, hogy a digitális technológiával csökkentse saját karbon lábnyomát. Fő hangsúlyt a vezeték nélküli bázisállomásokra és az adatközpontokra helyezi, amelyek a leginkább energiaigényes hálózati összetevők.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!