szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA a Föld körül keringő navigációs műholdak adatait felhasználva segítené az űrhajósokat abban, hogy biztonságban tudjanak a Hold közelébe kerülni.

Amikora a NASA az Apollo-programmal embert küldött a Holdhoz – majd az égitest felszínére –, az egyik legnagyobb kérdés az volt, hogy miként tudják megoldani a navigációt az égitesten. Most, hogy a szervezet ismét embert küldene a Holdra, a kérdés újra felvetődött.

Hogy ezen a téren minden rendben legyen, a NASA egy új navigációs rendszert tesztel. Ez a Föld körüli navigációs műholdak rendszerének (Global Navigation Satellite System, GNSS) jeleit használja, de nem a planétánk, hanem a kísérő égitest közelében. Mindez azért is izgalmas, mert ilyesmire korábban még nem volt példa – írja a Gizmodo. A rendszer teszteléséhez szükséges eszközt leghamarabb 2024-ben juttathatja el a Holdra a NASA.

NASA

A GNSS az összes műholdas helymeghatározó rendszert magában foglalja. Ennek része az amerikai fejlesztés, a világ legtöbb helyén használt GPS is.

A tervek szerint a szerkezet – amit az olasz űrügynökséggel közösen fejlesztett a NASA – megpróbálja kiszámítani a pontos koordinátákat az utazás során, valamint a Hold felszínén. Miután landolt, a LuGRE (Lunar GNSS Receiver Experiment) vevőegysége kinyitja az antennáit, és 12 napon át – vagy még tovább – gyűjt majd adatokat.

Az ön nevét is elviszi a Holdhoz a NASA, itt tud jelentkezni

A NASA ezúttal az Artemis-misszió keretében buzdítja arra az űrkutatás szerelmeseit, hogy jelentkezzenek „utasnak" a Holdig.

Ezeket aztán elküldi a Földre, a szakemberek pedig ezek alapján megpróbálják kifejleszteni a rendszert, amivel navigálni lehet majd a Holdon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!