szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A teleszkóppal az égbolt több pontját is megfigyelték a szakemberek.

A tervek szerint a NASA július 12-én, magyar idő szerint 16 óra 30 perckor fogja bemutatni az első tudományos képeket, amelyeket a James Webb űrteleszkóp készített. Hogy ezeken mit fogunk látni, arról csupán egy rövid felvezetést kaptunk eddig, a szervezet azonban most azt is elárulta, hogy mely területekre fókuszált az eszköz.

A NASA tudósai azt ígérik, a kedden érkező képekkel példátlan mélységben láthatunk majd bele a világegyetembe.

Majdnem elsírta magát a NASA tudósa, amikor meglátta a James Webb űrtávcső első fotóját

Az EU-nak tett magyar ígéretek nem nyugtatják meg a piacokat, ukrán védelmi miniszter a magyar-orosz kapcsolatok esetleges repedezéséről ír, Trump volt tanácsadója vallomást tesz.

A James Webb első megfigyelésének célpontjai az alábbiak voltak:

  • Az Éta Carinae-köd: ez az egyik legfényesebb – gáz és porfelhők alkotta – köd. 7600 fényévre van a Földtől, Hajógerinc csillagképben (Carina). Magyarországról nem, csupán a déli féltekéről figyelhető meg.
  • WASP-96 b: egy hatalmas, extrém forró exobolygó, és az első olyan ismert planéta, amelynek nincsenek felhői. Tömege nagyjából akkora, mint a Szaturnuszé.
  • NGC 3132 planetáris köd: a Vitorla csillagképben, nagyjából 2000 fényévre található a Földtől, és egy haldokló csillagot ölel körbe.
  • Stephan's Quintet: az első olyan felfedezett galaxiscsoport, melynek tagjai hatnak egymásra. A Pegazus csillagképben található, öt galaxis alkotja – közülük négy valószínűleg össze fog olvadni.

Emellett a teleszkóp a gravitációs lencsehatást is kihasználja arra, hogy távoli világokat nézzen meg közelebbről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!