szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Thomas Zarbuchen a NASA sajtótájékoztatóján árulta el, nagyon megérintették a James Webb űrteleszkóp által rögzített adatok.

Valószínűleg nem túlzás azt állítani, hogy július 12-e a csillagászat szempontjából történelmi nap lesz. A NASA már korábban jelezte, ekkor osztja majd meg az első olyan felvételeket, amiket már élesben készített a James Webb űrteleszkóp.

A szervezet szerint az alig egy hét múlva érkező felvétel az eddigi legmélyebb betekintést engedi majd az űrbe, illetve egy exobolygó légköréből származó információkat is kapunk majd. A képeket és az adatokat a tudósok természetesen már ismerik, ennek kapcsán pedig a ScitechDaily arról ír, hogy Thomas Zarbuchen, a NASA Tudományos Missziós Igazgatóságának egyik vezetője annyira meghatódott a látott képeken, hogy majdnem elsírta magát.

A teleszkóp összesen 18 tükörszegmenst használ, a tükör átmérője pedig 6,5 méter. Ez majdnem háromszor akkora, mint amit a Hubble használ. Ez már önmagában is árulkodó, hogy milyen minőségű képeket várhatunk tőle, amellett, hogy a NASA korábban kiadott egy előzetes felvételt is.

Megjött az első űrfotó, amit a teljesen beállított James Webb készített - az eredmény valami hihetetlen

Jól nézze meg az alábbi képet: hosszú évek kutatómunkája és rengeteg pénz eredménye.

Hogy milyen betekintést kaphatunk majd a világűrre, az július 12-én derül ki, de érdemes összehasonlításként megnézni a Hubble egyik fotóját. Az eddigi legmélyebb betekintésen 10 ezer galaxis látható egyetlen képen, amelyek közül a legidősebbek mélyvörös színűek. Ezek annyira öregek, hogy az ősrobbanás után csupán 800 millió évvel keletkeztek.

NASA / ESA / S. Beckwith (STScI) / HUDF Team

A James Webb még messzebbre néz el, és azt mutatja majd meg, miként néztek ki a galaxisok néhány százmillió évvel az ősrobbanás után. Mindez lehetővé teszi a tudósok számára, hogy sokkal pontosabban szimulálják, hogyan is keletkezett az univerzum.

Az exobolygós megfigyelés miatt pedig azért érdemes izgatottnak lenni, mert az űrteleszkóp olyan gázok nyomait mutathatja ki a légkörben – metán, ammónia –, amik az élet kialakulásához kellhetnek, sőt olyan vegyületekét is, ami az ipari termeléssel van összefüggésben. Vagyis a James Webb még arra is jó lehet, hogy elárulja: egyedül vagyunk-e az univerzumban.

Nézze csak: ez a GIF mutatja meg igazán, mire képes a James Webb űrtávcső

A szakemberek a James Webb űrteleszkóppal az égbolt ugyanazon részét fotózták le, amiről korábban a Spitzer űrtávcső is készített egy felvételt. Az eredmény magáért beszél.

Minden idők egyik legdrágább csillagászati berendezését tavaly karácsonykor indították el, hogy egy, a Földtől 1,5 millió kilométerre lévő „parkolópályához”, az L2 Lagrange-ponthoz navigálva tudományos kutatómunkát végezzen. A NASA azt reméli, hogy a szerkezet legalább két évtizeden át végezhet majd megfigyeléseket, és deríthet fényt a kozmosz most még ismeretlen folyamataira.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!