Az Egyesült Államok több városában is tesztelték azt a mesterséges intelligenciát (MI), amit arra terveztek, hogy még azelőtt jelezzen egy bűncselekményt, hogy azt elkövetnék. Kiderült, a teszt sikeres volt: az esetek 80-90 százalékában sikerült megjósolni az eseményeket – írja az IFLScience.
A lap szerint az algoritmust olyan városrészekre tervezték, ahol a hiányos erőforrások miatt hasznát lehet venni, ugyanakkor a mesterséges intelligencia gyenge eredményeivel, valamint a lehetséges torzításaival kapcsolatban komoly aggodalmak merültek fel.
Ishanu Chattopadhyay és kutatótársai a Nature Human Behaviour című tudományos lapban publikált tanulmányban egy prediktív MI-modellt mutatnak be, amit nyolc amerikai nagyvárosban próbáltak ki. A módszer viszonylag egyszerű: Chicago minden egyes bűncselekményt egy adatbázisban rögzít, beleértve azt is, hogy hol és mikor történt az eset, majd ezeket az információkat egy tanuló algoritmusnak adják tovább.
Az Amazon Rekognition nevű szoftverét már eddig is sokat kritizálták, amiért többször tévedett a színesbőrű emberek kárára, mint a fehérekére. A cég most egy évre elvette a rendőröktől a rendszert.
Ezután a várost 90 négyzetméteres egységekre bontják, majd az eseményeket egyesítik a területekkel. Az így létrejövő „idősorokat” aztán a gép arra használja, hogy megmondja, hol és mikor következhet be bűnelkövetés. Vagyis a modell csak azt mondja meg, hogy hol és mikor kerülhet sor például egy fegyveres rablásra, de azt nem, hogy azt ki fogja végrehajtani. Így gyakorlatilag nincs esély arra, hogy a mesterséges intelligencia a korábbi tévedéseit – amikor faji alapon különböztette meg a lehetséges elkövetőket – ismét elkövesse.
Az Egyesült Államokban a rendőrök már egy ideje használják az arcfelismerő technológiát, hogy minél több bűnözőt sikerüljön elkapniuk. A detroiti tapasztalatok szerint a rendszer nem annyira tökéletes, inkább tökéletesen használhatatlan.
A tesztek után most a legnagyobb kérdés az, hogy a jövőben alkalmazzák-e majd ezt az eljárást, vagy a korábbi tapasztalatok miatt inkább elkerülik a mesterséges intelligencia bevetését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.