szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tudományos „baleset” miatt a kutatók úgy vélik, valóban lepöröghet az ember élete a szeme előtt a halála pillanatában.

Egy 87 éves epilepsziás beteg agyhullámait szerették volna megmérni a tudósok, amikor váratlan dolog történt – kezdi cikkét a BBC. Az illető a felvétel során szívrohamot kapott és elhunyt, ami váratlan lehetőséget adott a szakemberek számára, hogy rögzítsék egy haldokló neurológiai jeleit.

Az eredmény szerint – amit kedden közölt le a Frontiers in Aging Neuroscience – a halál előtti és utáni 30 másodpercben a férfi agyhullámai ugyanolyan mintákat mutattak, mint amikor álmodozik, vagy emléket idéz fel valaki. Mindez arra enged következtetni, hogy az ember szeme előtt élete utolsó pillanataiban valóban lepöröghet élete filmje.

Emberek tízmillióit érinti ez az állapot, de csak most kezdenek rájönni, miért

Vajon miért érzi magát sokkal fáradtabbnak az, aki szellemi munkát végez, mint az, aki fizikait? Erre a kérdésre ad választ egy új tanulmány.

Ajmal Zemmar, a tanulmány társszerzője szerint a vancouveri csapatnak először sikerült felvételt készítenie egy haldokló ember agyáról. Azt ugyanakkor hangsúlyozta, lehetetlen megmondani, hogy valóban a szeretteinkre és az életünk történéseire gondolunk-e az utolsó pillanatokban. Az ugyanis, hogy mi az emlékezetes, az minden ember számára más és más.

A szakember elmondta, abban a 30 másodpercben, mielőtt a szív leállította a páciens agyának vérellátását, olyan jeleket mutatott, mintha álmodna, koncentrálna vagy emlékeket idézne fel. 30 másodperccel a szív leállása után még mindig ez volt a helyzet. Ez az a pillanat, amikor az embert halottá nyilvánítják.

A tanulmány komoly kérdéseket is feszeget, például, hogy mikor következik be a halál: akkor, amikor leáll a szív, vagy akkor, amikor megszűnik az agyműködés?

Éjfél után már rosszabb döntéseket hoz az agy - mondják a kutatók

Az éjszaka közepén tényleg jobb azzal foglalkozni, amivel ilyenkor kell: aludni.

Zemmar hangsúlyozta, hogy a mérésből nem lehet hosszú távú következtetéseket levonni, az pedig, hogy a beteg epilepsziás volt, tovább bonyolítja a helyzetet. A szakember és csapata még 2016-ban rögzítette a jeleket. Azóta Zemmar igyekezett több ilyen esetet is rögzíteni, de nem járt sikerrel.

Egy 2013-as amerikai tanulmány azonban arról írt, hogy a kutatók magas agyi aktivitást mértek további 30 másodpercig azután, hogy a patkányok szíve leállt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!