szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína ismét egy irányítatlan becsapódással semmisíti meg a Hosszú Menetelés 5B rakétájának egy darabját, de ebből már máskor is volt probléma.

Kína hétfőn sikeresen útnak indította az építés alatt álló Tiangong (Mennyei Palota) űrállomás utolsó modulját. A Mengtian („az Égbolt Álma”) nevű modult a dél-kínai Hainan szigetén található Vencsang űrközpontból indították, és egy Hosszú Menetelés 5B rakétával állították Föld körüli pályára.

A rakéta 23 tonnás darabja még mindig az űrben kering, de már nem sokáig: a hétvégén belép a bolygó légkörébe, majd be is csapódik valahol – írja a Science Alert. Az eseményre pénteken vagy szombaton kerülhet sor, és egyelőre nem tudni, hová zuhan majd a rakétadarab. A lap azonban azt írja, kicsi a valószínűsége, hogy kárt okoz.

A NASA szerint Kína emberéleteket sodort veszélybe azzal, hogy hallgatott a Földre visszaeső 25 tonnás rakétadarabról

Egy Hosszú Menetelés-5B egy darabja a hétvégén zuhant vissza, de Kína azt sem volt hajlandó közölni, hol érhet majd földet.

Az egység nagyjából egy 10 emeletes ház méretének felel meg. Ennek jó része azonban a légkörben el fog égni, így valószínűleg csak egy kis darabja éri majd el a felszínt. Az amerikai Aerospace Corporation szakemberei szerint a 20–40 százaléka élheti túl a légkörbe való belépést.

Bár a becsapódás pontos helye egyelőre nem ismert, a számítások szerint a legtöbb rész az óceánba, vagy lakatlan szárazföldre hullik majd. Ettől függetlenül az űripari szakemberek elítélték Kínát, amiért ismét ellenőrizetlen becsapódással semmisíti meg a rakétáját. A jelenlegi protokoll az, hogy azok az űrszemetek, amelyek nem semmisülnének meg teljesen a légkörben, irányított becsapódással zuhannak le – általában a Csendes-óceán egy pontjára.

Ez a negyedik alkalom, amikor a kínai Hosszú Menetelés 5B rakéta maradványa emberéleteket és vagyont fenyeget. A rakéta három fellövésénél – 2020-ban, 2021-ben és 2022 júliusában – ugyanez volt a helyzet.

A lezuhant kínai űrrakéta roncsait találhatták meg Malajziában és Indonéziában

Egy kínai űrrakétának egy akkora darabja ér vissza a Földre, hogy az minden bizonnyal nem fog elégni a légkörbe való belépéskor, hanem be fog csapódni. Nagy valószínűséggel ez nem lakott területen történik, de így is komoly aggályokra ad okot az irányíthatatlanul visszazuhanó, kínai rakétatörmelék.

A Nature folyóiratban júliusban megjelent tanulmányban a kutatók nagyjából 10 százalékos esélyt számoltak ki annak, hogy 10 éven belül egy vagy több embert eltalál valamilyen törmelék. Itt nemcsak a kínai rakétatestekről van szó – műholdak és ismeretlen törmelékdarabok is rendszeresen potyognak az égből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!