szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg sok művész fenyegetettségként tekint a mesterséges intelligenciára (MI), az Adobe örömmel üdvözli az ilyesfajta művészkedést, olyannyira, hogy még stockfotói közé is beengedi az AI-generálta képeket.

Számos területre betört már a mesterséges intelligencia, és már alkotott is néhány fölöttébb figyelemre méltó képet. Már ingyenes gépi algoritmusok is találhatók a neten (pl. a Dall-E Mini), amelyek bár nem tökéletes művészek, de ámulatba ejthetnek azzal, hogy megértik, milyen képet rajzoltatnánk velük.

A mesterséges intelligencia alapú művészet napról napra többet tud, és ennek nem minden alkotó, illetve a művekből pénzt csináló vállalat örül. A számos ismert grafikai program (például a Photoshop, az Illustrator, az InDesign) mögött álló Adobe azonban kivétel: halad a korral és elismeri a mesterséges intelligencia által generált képek létjogosultságát.

Adobe

Mindezt a vállalat egy közleményben tudatta, amelyben bejelentette, hogy az Adobe stock fotók közé az MI-generálta képeket is felveszi. Reagálva az aggodalmakra, a közleményben az Adobe azt is hangsúlyozta, hogy azt szeretné, ha a mesterséges intelligencia kiegészítené, nem pedig helyettesítené az emberi művészeket. Az Adobe Stock globális fotótár részévé válás nagy lépés az MI által generált tartalmak terén. Érdekes lesz látni, hogy az AI-képek mennyire lesznek népszerűek az Adobe Stockon, és kell-e majd a cégnek szerzői jogi gondokkal szembesülnie.

Annak biztosítása érdekében, hogy az Adobe Stock platform vásárlói tudják, miért fizetnek, az Adobe új generatív mesterségesintelligencia-irányelve megköveteli a közreműködőktől, hogy a mesterséges intelligencia által generált tartalmaikat ilyenként jelöljék meg. Ezenkívül azt is megköveteli a közreműködőktől, hogy megfelelő engedélyt szerezzenek, mielőtt beküldenének harmadik féltől származó tartalomra – például személyekre, helyekre, vagy egy tényleges művész stílusára – utaló szöveget.

Megkérték a mesterséges intelligenciát, képzelje el, hogy mi van egy fekete lyuk belsejében

Hátborzongató eredménye lett annak a kísérletnek, amihez az OpenAI különleges MI-jét használták fel. Arra voltak kíváncsiak, hogy a gép szerint hogyan fest egy fekete lyuk belseje.

Azonban nem mindenki gondolkozik úgy, mint az Adobe. A Getty Images vezérigazgatója kerülné az ilyen képeket. Úgy fogalmazott a The Verge-nek, hogy valós aggodalomra adnak okot az MI-generálta művek szerzői jogai, valamint a képekkel, a kép metaadataival és a képekben található egyénekkel kapcsolatos, kezeletlen jogi problémák. Tekintettel ezekre az aggályokra, az MI grafikák vagy illusztrációk eladása jogi kockázatnak teheti ki a Getty Images felhasználóit. „Proaktívak vagyunk ügyfeleink érdekében” – tette még hozzá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!