szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelek szerint a Ryugu a Naprendszer ugyanazon régiójában formálódott, ahol a Wild 2 nevű üstökös is.

A Ryugu az egyik legismertebb földközeli aszteroida. A japán űrügynökség űrszondája, a Hajabusza-2 néhány éve tett nála látogatást, és mintát is vett belőle, amit azóta már a tudósok elemeznek. Már eddig is született jó néhány eredmény, most pedig egy újabb jelent meg a Science Advances című tudományos lapban.

A vizsgálat során kiderült, hogy kapcsolat van a Ryugu és a Wild 2 nevű üstökös között, és arra is, hogy a Ryugu a Naprendszer külső részén vette fel végleges formáját. Utóbbit egyébként a NASA a Stardust küldetés során látogatta meg, amely során a csóvájából gyűjtött némi mintát. Az objektum eredetileg a Naprendszer szélén alakult ki, de 1974 szeptemberében a Jupiterhez közel kerülve eljutott a belső Naprendszerig.

A Ryugu története más. Az elemzések aminosavakat – a fehérjék építőköveit – valamint ásványokat tártak fel, amelyek várhatóan vízben gazdag környezetben, alacsony hőmérsékleten képződnek. Mindez azt mutatja, hogy nem a belső Naprendszerből származik az égitest.

Kiderítették a tudósok, honnan származhat a Föld bolygó 6 százaléka

A kutatók a Ryugu aszteroida kémiai elemzését elvégezve arra jutottak, hogy a Föld tömegének jelentős részét olyan objektumok alkothatják, mint amilyen a Ryugu is.

Csakhogy van néhány olyan dolog is benne, ami mást mutat. Az olyan ásványi anyagok, mint az olivin, a spinell és a perovszkit, magas hőmérsékleten keletkeznek. A vizsgálatok azt mutatták, hogy egyes ásványok gazdagok, míg mások szegények az oxigén-16 izotópban.

Kiderült, hogy ez az arány nagyon hasonlít ahhoz, amit a Wild 2 mintáiban mértek. Ezek alapján úgy tűnik, hogy a Ryugu és a hozzá hasonló aszteroidák, a szenes kondritok ahhoz a régióhoz közel jöttek létre, ahol az üstökösök is formálódnak. Ezek után a Naprendszer külső részébe vándoroltak, ahol tovább alakul a szerkezetük, míg végül a Föld közelébe nem kerültek.

Mindez új megvilágításba helyezi mind a Ryugu, mind a szenes kondritok keletkezéséről szóló elméleteket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!