szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint egy, az ember karjára rögzített tekercs segítségével költséghatékonyan lehetne kiépíteni a 6G-s hálózatot.

Bár egyelőre még csak ott tartunk, hogy az 5G-s mobilhálózatot építik ki a mérnökök, a tudósok már javában dolgoznak a következő generáción, a 6G-n. Az LG ezen a téren igen komoly sikert ért el, így a szakemberek szerint már 2029-ben megtörténhet a bevezetése.

Addig persze még nagyon sok műszaki megoldást ki kell találni, hogy használható legyen a hálózat. Ezen a téren az amerikai Massachusetts Amherst Egyetem mérnökei dobtak be egy igen merész ötletet. A szakemberek azt állítják, az embereket antennaként lehetne használni a hálózatban a jelek és az adat továbbítására. Ennek eredményeként a rendszer jóval hatékonyabban tudna működni, mint egyébként.

Az ötlet megértéséhez érdemes tudni, hogy az 5G rádióhullámokat használ az információk kódolására és továbbítására. Akár tízszer több információt is képes továbbítani, mint a 4G, mivel magasabb frekvenciájú rádióhullámokat használ, amelyek nagyobb sávszélességet képesek lefedni.

Nokia-vezér: 2030-ra elfelejthetjük a mobilokat, a testünk lesz az egyetlen okoskészülék

Pekka Lundmark, a Nokia első embere elsőre kissé hihetetlennek tűnő koncepciója terjed a neten: szerinte a mobilok hamarosan belénk „épülnek".

Az egyik elmélet szerint a 6G még ennél is nagyobb sávszélességet érhet el, és több információt továbbíthat a Visible Light Communication (VLC) használatával. A megoldásnál a rádióhullámok helyett az információkat LED-ekkel lehet továbbítani, amelyek egy szempillantás alatt gyorsan felvillannak, majd kikapcsolnak.

„Bármi, ami kamerával rendelkezik, mint például okostelefonjaink, táblagépeink vagy laptopjaink, lehet a vevőegység” – magyarázta az IFLScience-nek Jie Xiong, a Massachusetts Amherst Egyetem kutatója.

Az ötlet érdekes, ugyanakkor a szakemberek szerint nem lenne túl hatékony, ugyanis ez a kommunikációs forma rádiófrekvenciás hullámok (RF) formájában igen sokat szivárog. Mindez azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű energia veszik el a környezetben. A kutatók azonban ezt az elveszett energiát szeretnék valahogy felfogni.

Veszélyeztetett faj: az okostelefon

A 3G lehetővé tette az igazán okos telefonok megszületését, a 4G és az 5G bevezetése gyorsította működésüket, a már fejlesztés alatt álló 6G-vel viszont értelmüket veszthetik a ma nélkülözhetetlennek tűnő készülékek.

Ennek érdekében réztekercsekkel kezdtek kísérletezni, és meglepő módon azt találták, hogy a legtöbb rádiófrekvenciás jelet akkor lehet felfogni, ha az eszközt a felhasználó a felkarján rögzítve hordja. Az eszköz gyártása kevesebb mint 50 centbe kerül, de a kutatók szerint elegendő teljesítményt képes felvenni ahhoz, ami például az egészségi állapotot monitorozó érzékelők számára elegendő.

Az elképzelés egyelőre elméleti, és könnyen lehet, hogy az is marad. Főleg akkor, ha belegondolunk, mennyi konteó volt és van az 5G-vel kapcsolatban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!