szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Változás történt az Egyesült Államok bejegyzett szabadalmainak listáján, közel 30 év után már nem az IBM-nél jegyezték be a legtöbb szabadalmat.

Egy híján harminc évig uralta az IBM azt a listát, amelyik az Egyesült Államokban beadott szabadalmak száma szerint sorolta a cégeket. 2022 viszont a fordulat éve volt: az IBM kénytelen volt helyet cserélni a Samsung Electronicsszel.

Hans India

2021-ig a Samsung messze le volt maradva az IBM mögött, függetlenül attól, hogy 2017 óta rengeteg új szabadalmat védetett le évente, elsősorban a vizuális megjelenítési rendszerek és a hangkommunikáció területén.  Tavaly 8513 szabadalmat jegyeztetett be, így került az első helyre, ugyanis az IBM szabadalmainak száma jelentősen 44 százalékkal visszaesett (elsősorban a félvezetőkre és a hardvermemóriákra vonatkozó szabadalmak visszaesése miatt), és „csak” 4743 bejegyzett szabadalmat könyvelhettek el. A harmadik helyet az LG Electronics szerezte meg: öt százalékkal növelte szabadalmainak számát, ami így 4580 lett.

Míg 1996 és 2022 között az IBM 27 milliárd dollár jogdíjfizetést generált szellemi tulajdonának licenceléséért, 2020-tól kezdve a vállalat nagy döntést hozott. Ennek a lényege az volt, hogy bár feladják vezető szerepüket a benyújtott szabadalmak számában, továbbra is a szellemi tulajdonhoz fűződő erők maradnak, és a világ egyik legerősebb portfóliójával rendelkeznek a kiemelt technológiák terén. Mostantól elsősorban az MI chipekre, a hibrid felhőalapú számítástechnikára, a kiberbiztonságra és a kvantumszámítástechnikára vonatkozó egyesült államokbeli szabadalmakra összpontosítanak.

Ami a többieket illeti, a Toyota a negyedik (3056 szabadalom), a Canon az ötödik (3046 szabadalom), a TSMC pedig a hatodik helyen (3038 szabadalom) végzett.

Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatala (USPTO) szerint ezeket a szabadalmakat „új és hasznos eljárás, gép, gyártás vagy anyagösszetétel feltalálására, illetve ezek új és hasznos továbbfejlesztésére adták ki". A szabadalom lehetővé teszi tulajdonosa számára, hogy a szabadalom keltétől számított 20 évig megakadályozzon másokat a találmány elkészítésében, felhasználásában vagy értékesítésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!