szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók a bütykös és a fekete hattyúk génjeit hasonlították össze számítógép segítségével, és kiderült, hogy utóbbi sokkal védtelenebb a különféle betegségekkel szemben.

Ijesztő megállapításra jutottak a Queenslandi Egyetem kutatói az Ausztráliában őshonos fekete hattyúk kapcsán: akár egyetlen madárinfluenza is végzetes lehet számukra, mivel a genetikai szerkezetük miatt rendkívül sebezhetőek az ilyen vírusokkal szemben. Ez pedig a teljes fajra veszélyt jelent, mivel egy ilyen betegség akár az összes madarat kiirthatja.

A felfedezést a kutatók azt követően tették, hogy 2021-ben először sikerült az állat genomját szekvenálni, ami általában egy pozitív esemény, ugyanakkor amikor ezt összehasonlították az északon élő fehér hattyúkéval, kiderült, hogy fontos immunogének hiányoznak a fekete hattyúk DNS-éből.

A Genome Biology folyóiratban közzétett eredményeik kapcsán a kutatók azzal magyarázták az eltéréseket, hogy ezek részben a fekete hattyú elszigeteltségéből fakadhatnak: mivel ezek a madarak nem találkoztak olyan kórokozókkal, melyek Ausztrália délkeleti és délnyugati részén túl vannak – a fekete hattyú ugyanis elsősorban ezeket a területeken szaporodik és él.

Mint a kutatók kifejtették, ezek a madarak különösen érzékenyek a magas patogenitású madárinfluenzára (HPAI). Akár három nap alatt elpusztíthat egy állatot ez a betegség. Ha az élőhelyükön egy ilyen felütné a fejét, az akár a teljes állományra veszélyt jelenthetne.

A szakemberek számítógéppel hasonlították össze a fekete hattyú génjeit a velük közeli rokonságban lévő bütykös hattyúéval – összesen több tízezret. Ebből arra jutottak, hogy egy TLR7 receptor-család fehérjéi nem úgy aktiválódnak a fekete hattyúkban, mint kellene. A genom ezen részeinek a jelentősége a madárinfluenza és egyéb kórokozók elleni védelemben nyilvánul meg – írja a Science Alert.

Tehát, a gén megvan a fekete hattyúban is – egyszerűen csak nem aktiválódik, amikor szükség lenne rá, ami ezeket az állatokat veszélynek teszi ki. Ugyan Ausztráliában a betegség jelenleg nincs jelen, de ha megjelenne, annak súlyos következményei lehetnének a madarakra.

Van azonban egy jó hír is: a probléma felismerésével különféle kezelési módokat is ki lehet dolgozni, tehát lehet, hogy az első hallásra ijesztő felfedezés hosszú távon a madarak megmentéséhez is vezethet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!