szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai-angol-ír kutatók együttes erővel találtak bizonyítékot arra, hogy a legnépszerűbb kínai mobilgyártók egyes készülékei nemcsak Kínában, hanem globálisan is gyűjthetik a felhasználói adatokat. Úgy, hogy erről a készülék tulajdonosa mit sem tud, és leállítani sincs lehetősége a folyamatot.

Egy friss, az arXiv preprint szerveren megjelent publikációban egy nemzetközi kutatócsoport szerint az olyan gyártók, mint a Xiaomi, a OnePlus, at Oppo vagy éppen a Realme bizonyos készülékei folyamatosan gyűjtik az adatokat a felhasználóról, anélkül, hogy erről bármi fogalma lenne az illetőnek. Ezt azokon az alkalmazásokon keresztül teszi meg a készülék, amit a gyártó előzetesen telepít fel rá – foglalta össze a helyzetet a Gizmodo.

A vizsgálat során letiltották az analitikai és egyéb adatok küldését, nem használtak felhőtárhelyet vagy más, harmadik féltől származó szolgáltatást. Mégis sok adat indult el a készülékről a távolba. A kutatók „aggasztó mennyiségű, személyazonosításra alkalmas információról” írnak, amely a gyártókhoz, a szolgáltatókhoz, illetve akár a kínai hatóságokhoz is eljuthatnak.

AFP / ELIJAH NOUVELAGE

A tanulmány szerint az adatok között többek között szerepelt:

  • a felhasználó telefonszáma,
  • a készülék azonosítószáma,
  • tartózkodási helyre vonatkozó adatok,
  • névjegyek,
  • szöveges üzenetek metaadatai.

Ezeket összesítve az adatok feldolgozói pontosan tudhatják, hogy a felhasználó mikor, hol és kivel beszél telefonon, hogyan használja a készülékét.

A kutatók emellett azt is megállapították, hogy a készülék akkor is küldi az adatokat, ha nincs benne a SIM-kártya.

A kutatók szerint az adatok felhasználói beleegyezés nélkül kerülnek át mások kezébe, a folyamat kikapcsolására nincs mód. Sőt, az adatgyűjtés akkor sem áll le, ha az illető elhagyja Kínát. Ez különösen aggasztó, hiszen bizonyos ott megvásárolt mobilok a szigorú adatvédelmi szabályozással rendelkező Európai Unióban is tovább gyűjtik az adatokat.

A most tett felfedezésen különösen érdemes elgondolkodniuk azoknak, akik kínai piacterekről vagy webáruházakból rendelik telefonjaikat, az adatok küldése probléma ugyanis elsősorban az ott vásárolt, ottani piacra szánt szoftvert futtató mobilokat érinti.

A publikáció szerzői szerint felfedezésük egyértelművé teszi, hogy bőven van még mit tenni annak érdekében, hogy a világ legnagyobb androidos piacán a felhasználók adatai biztonságban legyenek.

A gyártók egyelőre nem reagáltak a kutatás eredményére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!