szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatói 19 különböző fajhoz tartozó kígyóval tesztelték le, hogy mennyire figyelnek oda a hangokra. Kiderült: minden állat reagál rá.

Ha valaki látott már kígyót közelről – vagy legalább egy fényképről –, az biztosan kiszúrta, hogy az állatnak, mondjuk úgy, nincs túl sok füle. Ebből viszont azt a következtetést levonni, hogy az állat süket, tévedés. Sőt, sokkal jobban hallanak, mint azt elsőre gondolnánk.

A Science Alert beszámolója szerint a kutatók azt régóta tudják, hogy az állat nem süket, ugyanakkor úgy gondolták, hogy a hallásuk más érzékelésükhöz – szaglás, látás – képest jóval gyengébb. Az észak-amerikai kutyakígyók (Pituophis melanoleucus) például sokkal jobban reagálnak a vizuális, mint az akusztikus ingerekre, ami arra utal, hogy a hallásuk gyengébb lehet.

Ugyanakkor vannak olyan jelek, amik szerint a hallás sok kígyó számára fontos, mert így tudja, ha közeledik egy ragadozó. Christina Zdenek, az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatója és csapata éppen ezért azt próbálta meg megvizsgálni, mennyire hallanak jól ezek az állatok.

A Plos One című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a csapat 19 különböző kígyófajnál 0 és 450 Hz közötti hangokat használt, hogy tesztelje az állatok hallását. Ezek között volt olyan állat, ami a földön él, olyan is, ami a fákon, és olyan is, amelyik vízben. A csapat három hangot játszott le: egyet, ami a földben rezgéseket is keltett, és kettőt, ami csak a levegőben terjedt.

A különböző kígyócsoportok eltérően reagáltak a levegőben terjedő hangokra, de az azonos nemzetséghez tartozók hasonlóan. Ez arra utal, hogy ez a képesség örökölhető.

Zdenek szerint csak egyetlen faj, a Aspidites ramsayi példánya közeledett a hang felé, az összes többi állat távolodott attól. Az akár 2,7 méteresre és 5 kilogrammosra megnövő Aspidites ramsayi volt a legnagyobb ragadozó, így feltehetőleg kevesebb ellensége van a természetben, mint a többinek. Emiatt érthető, hogy a többi állat miért választotta azt, hogy inkább távolodik a hangtól.

Lábakat adott a kígyónak egy youtuber, kissé félelmetes lett az eredmény

A furcsa kísérleteiről ismert Allen Pan most az evolúciót próbálta meg visszafordítani. Illetve: valami olyasmit.

A kutató szerint az eredményeik azért is fontosak, mert még mindig nagyon keveset tudunk a kígyókról és arról, hogy hogyan közlekednek. Ezzel együtt viszont úgy tűnik, hogy a hallás nagyobb szerepet játszhat ebben, mint eddig gondoltuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!