szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kezdetleges, chatbotszerű Bing fejlesztése sajtóértesülések szerint már hat éve folyamatban lehet, az áttörést azonban tényleg az OpenAI-féle GPT-modell hozhatta el, melyet egyesítettek a korábbi fejlesztésekkel az új Binghez. Mindez azt is jelenti, hogy a Microsoft már hosszú évek óta igyekszik megreformálni a saját keresőjét, hogy felvehesse a kesztyűt a piacot uraló Google-lel.

Bár a Microsoft csak február 7-én jelentette be hivatalosan, hogy a ChatGPT tudását, avagy a mesterséges intelligenciát beépíti a Bing keresőbe, úgy tűnik, a redmondi vállalat már nagyon-nagyon régen dolgozik a binges chatboton – egészen konkrétan évek óta.

Mint a The Verge írja, az új Bing chatbotja azért is hivatkozhat magára olykor Sydney-ként, mert ez egy több éves munka eredménye. A Sydney egy olyan chatbot kódneve, amit 2020 vége óta érhető el néhány Bing-felhasználónál, és már ez is nagyban hasonlított arra, amit február elején elindított a Microsoft az új Binggel – a redmondi vállalat kommunikációs vezetője szerint ez még korábbi modelleken alapult, ám az ebből nyert tapasztalatokat is felhasználták a most megjelenő változathoz.

Titkos szabályok irányítják a Bingbe épített mesterséges intelligenciát, most kiderült, melyek ezek

Néhány, a Microsoft mesterséges intelligenciával felvértezett keresőjéhez hozzáférő felhasználó már kiszedte a rendszerből, hogy milyen szabályok alapján kell működnie. Ezekből mutatunk most néhányat.

A The Verge arról is talált információkat, hogy 2021-ben Indiában és Kínában már volt egy Sydney nevű, a felhasználóknak válaszoló chatbot – de kezdetleges chatbotokat a Microsoft már 2017 óta, tehát közel hat éve tesztel. Ezek a korai Bing-chatbotok még inkább olyan mesterséges intelligenciát használtak, melyeket a Microsoft az Office programcsomagnál és a Bing esetében használt, de ezek még nem voltak olyan szinten, mint az OpenAI-féle ChatGPT.

A portál forrásai kiemelték: bár a Microsoft több mint hat évet dolgozott a saját, társalgás-szerű keresési megoldásán, az áttörést 2021-ben hozta el egy újgenerációs, OpenAI által fejlesztett GTP-modell.

Már hozzáadható a Skype-hoz a mesterséges intelligencia, hogy aztán beszélgetni lehessen vele

Hamarosan bárki hozzáférhet majd a Microsoft új Bing keresőjéhez és Edge böngészőjéhez mobilján, amelyekben már csevegést lehet kezdeményezni a mesterséges intelligenciával megtámogatott chatbottal. A Skype-ban pedig akár a csoportos beszélgetésekhez is hozzá lehet majd adni azt.

Az új Bing, és a mögötte álló Prometheus-modell a GPT és a korábbi binges munkák eredménye, egyesítve. Ez az összegyúrás ugyanakkor nem volt olyan könnyű, például voltak olyan nézetek, miszerint meg kellene őrizni a keresések eddigi felhasználói élményét, mögé építve a Prometheus-modellt. Mások viszont úgy gondolták, ez egy lehetőség a keresési élmény teljes átszabására.

Ezt követően a modellt tesztelésnek vetették alá az elmúlt hónapokban, mely szintén nem ment egyszerűen: egyes felhasználók szerint a chatbot egyes esetekben durva válaszokat adott.

Azt, hogy micsoda sietség van most, hogy megelőzzék a keresési piacot jelenleg domináló Google-t (mely szintén bemutatott egy hasonló, Bard nevű chatbotot), azt jól szemlélteti, hogy eredetileg február végén tervezték bejelenteni az új Binget – azért, hogy elévágjanak a Google bejelentésének.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!