szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár az Apple tavalyi bevezetést ígért, végül nem siette el: csak most indította el komolyzenei streamingszolgáltatását, méghozzá önálló alkalmazás formájában. Megmagyarázza, miért választotta ezt a megoldást az Apple Music Classical esetében.

Amikor 2021-ben az Apple felvásárolta a gazdag kínálatáról és válogatott szakértői ajánlásairól ismert komolyzenei streamingszolgáltatást, a Primephonicot, biztosnak látszott, hogy már 2022-ben klasszikus zenével bővülhet az Apple Music kínálata. Végül tavaly erre nem került sor, most viszont tényleg elindult az Apple Music Classical.

Önálló alkalmazásról van szó, amelyet nem építettek natívan az iOS-be, hanem az App Store-ból tölthető le (a Google Play Store-ba majd később érkezik). iOS 15.4 vagy újabb operációs rendszerre van szüksége a futtatáshoz, és az Apple Music előfizetői számára ingyenes a használata.

Az Apple Music Classical korlátlan hozzáférést ad a világ legnagyobb, több mint ötmillió művet tartalmazó klasszikus zenei katalógusához, az újdonságoktól kezdve a jól ismert műveken át a több ezer exkluzív albumig. (Az elérhető funkciók és tartalmak országonként és régiókként eltérők lehetnek.)

Apple

A megjelenéssel egy időben az Apple egy támogatási dokumentumban magyarázta el, miért döntött az önálló alkalmazás mellett. „A klasszikus zene más. Hosszabb és részletesebb címekkel, minden műhöz több előadóval, ismert darabok több száz felvételével rendelkezik. Az Apple Music Classical alkalmazást úgy tervezték, hogy támogassa a klasszikus zene összetett adatstruktúráját” – írja az Apple. Ugyancsak ez a támogatási dokumentum választ ad néhány más gyakran ismételt kérdésre az alkalmazással kapcsolatban. Az információk nagy része arra vonatkozik, hogy az Apple Music Classical alkalmazás hogyan integrálódik a szabványos Apple Music alkalmazásba.

Sok információ érhető el az alkalmazáshoz készült oldalon is, ahol egy hosszabb magyarázatot is ad az újdonsággal kapcsolatban az Apple. „A klasszikus zenében gyakran több zenész is rögzít olyan műveket, amelyeket korábban már sokszor rögzítettek, és más néven emlegetik őket. Például a formális Beethoven 14. zongoraszonátától a Moonlight Sonata (Holdfény szonáta) vagy a német Mondschein szonáta névig. Az ilyen sokrétűségek azt jelentik, hogy a klasszikus zene rajongóit rosszul szolgálják ki a streaming platformok. Azaz szolgáltak – mostanáig. Az Apple Music előfizetéshez mellékelt külön alkalmazás biztosítja a klasszikus zene szerelmeseinek azt a szerkesztői és katalógustartalmat, amelyet eddig hiányoltak. Csak egy vadonatúj alkalmazás – speciális funkciókkal és a műfajhoz tervezett gyönyörű felülettel – képes felülkerekedni a bonyolultságon, és a klasszikus zenét könnyen kereshetővé, böngészhetővé és elérhetővé tenni kezdők és szakértők számára egyaránt.”

Az Apple Music Classical 192 kHz/24 bites nagyfelbontású veszteségmentes streamelést fog kínálni, és az Apple szerint több ezer térbeli hangfelvételt fog tartalmazni. A Primephonichoz hasonlóan alapos és pontos klasszikus metaadatokat lesznek majd (ami kihívást jelent az összes zenei műfajt egy helyre tömörítő szolgáltatások számára), és „zeneszerző, mű, karmester vagy akár katalógusszám alapján lehet keresni, és konkrét felvételeket találni azonnal. Az alkalmazásnak nem lesz natív iPad-verziója, és az Apple Music Classical induláskor nem fog tartalmazni offline letöltési lehetőséget.

Az Apple egy videós áttekintést is megosztott az alkalmazásról a YouTube-on.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!