szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elege lett a zeneipar legtöbb lemezkiadót tömörítő legnagyobb üzleti vállalkozásának a mesterséges intelligenciából. A szerzői jogok megsértése miatt. Szeretné a saját oldalára állítani a legnagyobb streamingszolgáltatókat.

Nem volt kérdéses, hogy a mesterséges intelligencia a zene világában is megcsillogtatja a tudását. Képes elemezni már meglévő zeneszámok óriási adathalmazait, és új műveket „komponálni” a felfedezett minták és struktúrák alapján. Kérdés persze, hogy ez mennyiben sérti az eredeti művek szerzőinek jogait, illetve hogy ki birtokolja az MI által létrehozott zenék jogait, valamint hogy alkotónak tekinthető-e egy algoritmus.

Az is aggodalomra adhat okot – jegyzi meg a Gizmochina –, hogy ez a zene a zeneszerzők és zenészek munkahelyeinek, valamint a művészi kifejezés és kreativitás potenciális elvesztéséhez vezethet.

Fontos tehát, hogy egyértelmű iránymutatások szülessenek ezzel a problémával kapcsolatban. Ezen az úton indult el a legtöbb lemezkiadót tömörítő, a globális zenei piac egyharmada fölött diszponáló Universal Music Group (UMG) is, már csak azért is, mivel a MI-botok szívesen használják fel a dalait saját zenéik készítéséhez.

Egyre több országban vizsgálják a ChatGPT betiltását - kinek mi a baja vele, miért tartják veszélyesnek?

Olaszország megtette, Németország fontolgatja - mi az? A ChatGPT felfüggesztése. A szabályozó hatóságok mellett tudósok és technológiai vezetők is aggódnak a mesterséges intelligencia túl gyors fejlesztése és terjedése miatt. Európában több hivatal, köztük a magyar is felfigyelt már a témára.

Az UMG e-mailt küldött a Spotifynak és az Apple-nek, amelyben arra kéri a streamingszolgáltatókat, hogy tegyenek lépéseket, és akadályozzák meg a MI-botokat és fejlesztőket, hogy visszaéljenek más szerzők szellemi termékeivel. Bizonyos mesterségesintelligencia-rendszereket ugyanis képezhetnek szerzői joggal védett tartalmakra anélkül, hogy megszerezték volna a szükséges hozzájárulásokat a tartalmat előállító vagy birtokló jogtulajdonostól, anélkül, hogy ezért fizettek volna nekik.

Az UMG szóvivője a következőket nyilatkozta erről a The Financial Timesnak: „Erkölcsi és kereskedelmi felelősséggel tartozunk előadóinknak, hogy megakadályozzuk zenéik jogosulatlan használatát, és megakadályozzuk, hogy a platformok olyan tartalmat töltsenek be, amely sérti az előadók és más alkotók jogait. Arra számítunk, hogy platformpartnereink meg akarják akadályozni, hogy a szolgáltatásaikat a művészeket károsító módon használják fel.”

Az UMG lépése vitákhoz vezethet azzal kapcsolatban, hogy vajon képes-e a mesterséges intelligencia eredeti műveket létrehozni, vagy kizárólag a meglévő anyagokat tudja felhasználni. Bár sok művész használja ma már a MI-t kreativitást inspiráló eszközként, a szellemi tulajdon kérdése messze nem eldöntött még ezen a területen. Ezért várható, hogy egyre több lemezkiadó fogja majd követni az UMG-t, és próbálja megvédeni az előadóihoz kapcsolódó jogokat az MI ténykedéseitől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!