szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Adam Mosseri, az Instagram vezetője fedett fel részleteket a képmegosztó szolgáltatás működésével kapcsolatban. Így egyértelműbbé vált, hogyan működik az Instagram ajánlásokért felelős algoritmusa.

A közösségi szolgáltatásokkal kapcsolatban időről időre felmerül a kérdés: miért és hogyan ajánlják a felhasználó számára a tartalmakat? Az Instagramot irányító Adam Mosseri friss blogbejegyzésében a platform ajánlóalgoritmusáról, valamint a szolgáltatásban alkalmazott korlátozásokról osztott meg némi információt.

Mosseri tévhitnek nevezte, hogy van egy algoritmus, ami az egész rendszert működteti. „Az Instagramnak nincs olyan egyedi algoritmusa, amely felügyeli, hogy az emberek mit csinálnak, vagy felelős azért, hogy mit nem látnak az alkalmazásban. Ehelyett több algoritmus és rangsorolási rendszer dolgozik a Felfedezés, a Reels vagy épp a Történetek által kínált tartalmak mögött” – emelte ki. Ezek mindegyike különféle információkat használ annak meghatározására, hogy a tartalmak sorban jelenjenek meg egyes felhasználók számára.

Máté Péter

Hogy a hírfolyamba milyen posztok kerülnek be, azt például a korábbi tevékenységek, valamint az adott bejegyzést közzétevő személlyel kapcsolatos interakciók határozzák meg. Hasonló a helyzet az instasztorik esetében is, ahol a Történetek megtekintési előzményei mellett az is számít, hogy feltételezhetően mennyire van az illető baráti, vagy rokoni kapcsolatban a közzétevővel.

A Felfedezés menüben található bejegyzéseket szintén a korábbi tevékenységek – kedvelések, hozzászólások, megtekintések, mentések és megosztások – alapján mutatja a rendszer. Itt már mérsékelten számít az esetleges kapcsolati közelség, ezek a bejegyzések ugyanis olyan fiókoktól származnak, melyekkel jó eséllyel még nem találkozott a felhasználó.

A bejegyzés legérdekesebb része az, amikor Mosseri a shadowbaningről ír. A kifejezés azt a megoldást takarja, amikor úgy korlátoz valakit például egy oldal, hogy továbbra is tud az illető kommentelni, a hozzászólása valóban meg is jelenik, ám a rendszer senki más elé nem tálalja azt. Az Instagram esetében ezt a kifejezést használják arra is, amikor egy fiók tartalmait korlátozza a rendszer. Ezzel kapcsolatban a jövőben nagyobb átláthatóságot ígért az Instagram vezetője, amivel lényegében el is ismeri azt, hogy a platform valóban korlátozhatja a felhasználók elérését úgy, hogy erről az adott fiók tulajdonosa nem nagyon tud.

Éveken át könyörögtek a felhasználók, most megjött az Instagram leghasznosabb funkciója

A Meta mostantól lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az Instagram-profilban akár öt hivatkozást is feltüntessenek.

Mosseri szerint a felhasználó a fiókja állapotánál ellenőrizheti, hogy valamilyen okból kifolyólag korlátozza-e a bejegyzései elérését a rendszer, és ha igen, de ezt nem érzi jogosnak, fellebbezhet. Külön kitért a Reels-videók elérésének visszafogására, ami esélyes, ha a videón vízjel van. Ez annak fényében nem meglepő, hogy az Instagram évek óta igyekszik motiválni arra, hogy ne a TikTokon közzétett videók, hanem saját tartalmak kerüljenek be rendszerébe.

Ha a jövőben egy vízjellel ellátott videót észlel a rendser, akkor értesíteni fogja a felhasználót arról, hogy az adott tartalom potenciálisan kevesebb emberhez juthat el – szól Mosseri ígérete.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!