szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nemzetközi kutatócsoport munkájának hála várhatóan még ebben az évtizedben használatba vehetjük az újfajta internetkábelt, amely másodpercenként 1,7 petabit adatot képes továbbítani.

Komoly eredményt ért el az adatátviteli sebesség terén egy nemzetközi kutatócsoport az ausztrál Macquarie Egyetem, valamint a japán NICT (National Institute Of Information And Communications Technology) mérnökeinek vezetésével. A tudósok egy optikai kábel segítségével 1,7 petabitnyi adatot továbbítottak 67 kilométeres távolságra – írja az Interesting Engineering.

Bár nem ez a világ leggyorsabbja – nemrég sikerült 1,84 Pbit/s-os sebességet is elérni –, a fejlesztés hozzájárulhat ahhoz, hogy az internetezés az egyre nagyobb adatforgalmi igények mellett továbbra is zökkenőmentes legyen.

Az optikai kábelek – amelyek nem vastagabbak az emberi hajszálnál – elég jók ahhoz, hogy kezeljék a világ internetes adatforgalmának jelentős részét. Az elsőt még 1988-ban fektették le az Atlanti-óceán mélyén: a TAT8 mindössze 20 megabites volt, de nagy szerep hárult rá a globális internet kiépítésében.

Több mint három évtizeddel később telepítették a Grace Hoppert, ami már 22 terrabites volt, vagyis több milliószor nagyobb kapacitással bírt, mint a TAT8. Többek között a különböző streamingszolgáltatások népszerűsége miatt a mostani optikai kábelek is elérhetik kapacitásuk csúcsát. A tudósok ezért azon dolgoznak, hogy valahogyan sikerüljön megnövelni az adatátvitel mértékét.

Új rekord: másodpercenként küldtek 1 petabit adatot egy nem is annyira különleges hálózaton

Egy ilyen hálózat birtokában akár 10 millió csatorna műsorát is streamelhetné a felhasználó, mindezt ráadásul 8K-s felbontásban.

Az olasz, ausztrál, japán és holland tudósok több lehetőséget is megvizsgáltak. Az egyik az volt, hogy legyenek vastagabbak a szálak, ám ez sérülékenyebbé tette volna őket a megnövekedett súly miatt. A másik lehetőség, hogy több szálat használjanak a kábelben, ám ez az üzemeltetési költségeket srófolta volna fel.

Végül egy olyan kialakítás mellett döntöttek, amelyben a kábel 19 magon keresztül képes adatot továbbítani. Ez továbbra is megfelel a nemzetközi szabványoknak, így a használatához nem kellene változtatni az infrastruktúrán.

Az újfajta megoldást 3D-nyomtatással készítették el, ami jelentős költséghatékonyságot jelenthet majd a későbbi gyártás során. A tesztje jól sikerült, így a tervek szerint öt-tíz éven belül már használni fogja a globális hálózat a tenger mélyére telepített kábeleket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!