szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Skandináv kutatók optikai technológiával világrekordot állítottak fel: megoldásukkal kétszer annyi adat vihető át egyetlen másodperc alatt, mint amennyit a jelenleg internetet használó összes ember tudna együttvéve.

A Dán Műszaki Egyetem és a svédországi Chalmers Műszaki Egyetem kutatóinak nemzetközi csoportja szédületes adatátviteli sebességet ért el: sikerült másodpercenként 1,84 petabitnyi adatot továbbítaniuk egyetlen lézer és egyetlen optikai chip használatával (1 petabit egymillió gigabit). Hogy milyen elképesztő eredményről van szó, azt jól jellemzi, hogy az 1.84 Pbit/s-os sebesség majdnem kétszerese a globális internetes forgalomnak. Ráadásul az új adatátviteli módszer lényegesen kevesebb energiát fogyaszt, és segíthet csökkenteni az internet éghajlati lábnyomát.

Az infravörös lézer fénysugarat lő ki az egyedileg készített optikai chipre. A chip több száz különböző színre osztja a fényt, így ugyanolyan adatátvitelt ér el, amelyhez egyébként több mint ezer lézerre lenne szükség. Az adatokat a fényen keresztül továbbítják, úgy, hogy modulálják annak különböző tulajdonságait (például az amplitúdóját, a fázisát, a polarizációját), így külön jelek jönnek létre, amelyek 1-esekké és nullákká alakíthatók.

A most elért adatátviteli sebesség nagymértékben meghaladja a korábbi 1,02 Pbit/sos rekordot. S ha ez még nem volna elég: a kutatók egy számítási modellt is készítettek, hogy elméletileg megvizsgálják az adatátvitel további lehetőségeit. Azt állítják, hogy egy egyetlen, chip méretű fényforrás végül képes lenne támogatni a 100 Pbit/s sebességet masszívan párhuzamos tér- és hullámhosszú multiplexelt adatátviteli rendszerekben.

Ez a fajta optikai adatátvitel nemcsak villámgyors, hanem fenntarthatóbb megoldás is lehet az internet táplálására. Ha a világ adatközpontjaiban található több ezer lézer mindegyikét egyetlen optikai chipre cserélnék, jelentős energiamegtakarítást lehetne elérni. Ennek eredményeként az internet szénlábnyoma jelentősen csökkenhet. Jelenleg az internet a globális kibocsátás 3,7 százalékáért felelős.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!