szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyolc gallium- és hat germánium-vegyületre vet ki exportkorlátozásokat Kína, mely az első igazán komoly válasza lehet az országnak az amerikai szankciókra.

Félvezetők, de akár napelemek gyártásához is nélkülözhetetlen ritka fémes elemet tartalmazó vegyületekre vezet be exporttilalmi korlátozásokat Kína augusztus 1-jétől, válaszul a hasonló amerikai lépésekre. Ez pedig újabb chiphiányhoz vezethet.

Mint a HWSW írja, Kína az exportkorlátozást nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági érdekekkel magyarázza, ami egybecseng azokkal az indokokkal, melyekre hivatkozva 2019 óta az Egyesült Államok is egyre jobban szankcionálja a kínai technológiai ipart.

Abban is hasonlítani fog az amerikai szankciókhoz a kínai lépés, hogy egyedi elbírálás alapján lehet majd felmentést kérni, ám az kérdéses, hogy mindez mennyire lesz majd könnyen megkapható.

Az USA magának is nagy kárt okoz a Kína elleni chipháborúval

Erre hívta fel a figyelmet a mesterséges intelligencia egyik legnagyobb chipgyártója, az Nvidia főnöke, aki a londoni Financial Timesnak nyilatkozott.

A Reuters által megkérdezett iparági szakértők úgy vélik, a kínai lépés az amerikai technológiai ipar szereplőit is kellemetlenül érheti, ugyanis az tilalom alá eső gallium- és germánium-vegyületeket széles körben használják különböző félvezető áramkörök és napelemek gyártása során – akár szilíciummal keverve, akár a szilíciumot helyettesítve.

Ráadásul a szóban forgó vegyületek (nyolc gallium- és hat germánium-vegyület) legnagyobb globális szintű előállítója Kína, és bányászati szakértők szerint rövid és középtávon sincs valós esély a kieső mennyiség pótlására.

Ez lehet Európa titkos fegyvere a csúcstechnológiáért vívott harcban

Az európai chiphiányról szinte mindenki hallott, de kevesen tudják, hogy kizárólag Európában gyártanak több olyan fontos berendezést, amelyek a legfejlettebb chipek gyártásához szükségesek. Emellett néhány európai gyártónak megkerülhetetlen szerepe van a felhasznált vegyi anyagok előállításában is. Még sincs Európában csúcskategóriás chipgyártás, amin sürgősen változtatna az unió. Lássuk, miért és hogyan!

Nem ez volt az első hasonló lépés: Kína már márciusban is kizárt egy amerikai chipgyártó céget, a Micron Technologyt a fontosabb infrastrukturális projektekből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!