szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Peking szerint a cég gyártmányai nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.

Kína szerint az amerikai Micron Technology memóriachip-óriás által gyártott termékek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek – írja a BBC az ország kibertér-szabályozó hatóságának vasárnapi bejelentésére hivatkozva.

Ez azt jelenti, hogy a cég termékeit kitiltják a világ második legnagyobb gazdaságának kulcsfontosságú infrastrukturális projektjeiből. Ez Kína első jelentős lépése egy amerikai chipgyártó ellen, miközben Peking és Washington között egyre nő a feszültség.

A bejelentés a legutóbbi fejlemény az Egyesült Államok és Kína között a világ gazdaságai számára létfontosságú technológiával kapcsolatos, egyre mélyülő vitában. A régóta tartó szembenállás alatt Washington egy sor intézkedést vezetett be a pekingi chipgyártó ipar ellen, és dollármilliárdokat áldozott az amerikai félvezetőipar fellendítésére. A kínai kibertér-felügyelet (CAC) közleményében nem közölt részleteket az általa megállapított kockázatokról, illetve arról, hogy mely Micron-termékekben találta meg azokat.

A Micron szóvivője megerősítette a BBC-nek, hogy a vállalat „megkapta a CAC értesítését a Kínában értékesített Micron-termékek felülvizsgálatát követően”. „Kiértékeljük a következtetést és mérlegeljük a következő lépéseinket. Várjuk a kínai hatóságokkal folytatandó megbeszéléseket” – tették hozzá.

Válaszul az amerikai kormány közölte, hogy szövetségeseivel együtt fog fellépni azon jelenség ellen, amit „a memóriachipek piacának Kína intézkedései által okozott torzulásának” nevezett. „Határozottan ellenezzük az olyan korlátozásokat, amelyeknek nincs valóságalapjuk” – mondta az amerikai kereskedelmi minisztérium szóvivője. „Ez az intézkedés, valamint a közelmúltbeli razziák és más amerikai cégek célba vétele nem áll összhangban [Kína] azon kijelentéseivel, hogy megnyitja piacait és elkötelezett egy átlátható szabályozási keret mellett”.

A CAC bejelentése egy nappal azután történt, hogy a G7-ek Japánban ülésező vezetői közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben bírálták Kínát, többek között a „gazdasági kényszerítés” alkalmazása miatt.

Vasárnap Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy a G7-országok "a Kínával való kapcsolatunk kockázatmentesítésére és diverzifikálására" törekednek. „Ez azt jelenti, hogy lépéseket teszünk az ellátási láncaink diverzifikálására” – tette hozzá.

A Micron vezérigazgatója, Sanjay Mehrotra egy üzleti vezetőkből álló csoport tagjaként vett részt a hirosimai csúcstalálkozón. A múlt héten a vállalat közölte, hogy mintegy 500 milliárd jent (3,6 milliárd dollár; 2,9 milliárd font) fektet be a japán technológiafejlesztésbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!