Komoly pénzügyi problémákkal nézhet szembe a NASA a következő években, amelyek hatással lehetnek a szervezet tudományos munkájára. A Gizmodo. hírében rámutat: bár a Holdra szállást ez a dolog elvileg nem érinti, az igen költséges Mars Sample Return sorsa kérdésessé vált.
A Mars Sample Return nevű projekt lényege, hogy a vörös bolygó felszínén a Perseverance Mars-járó által begyűjtött mintákat visszajuttassa a NASA a Földre. Mélyelemzésre csak itthon kerülhet sor, és például ez segíthet egyértelműen eldönteni a kérdést, hogy volt-e valaha élet a bolygón.
A Perseverance hónapok óta gyűjti a marsi mintákat, amiket speciális tégelyekbe zárva helyez el a bolygó felszínén. Ezekért egy külön küldetés keretében menne el a NASA: egy robot összeszedné azokat, majd egy ott létrehozott indítóállásról, rakéták segítségével küldenék azt vissza a Földre.

Az amerikai Szenátus vonatkozó bizottsága a napokban hozta nyilvánosságra, hogy mennyi pénzt szánnak a költségvetésből a NASA működésére 2024-ben. Ezek szerint 25,367 milliárd dollárból kellene gazdálkodnia, ami a korábban javasolt 25,384 milliárdnál is kevesebb. A Biden-adminisztrációtól eredetileg 27,2 milliárd dollárt kért a NASA.
Bill Nelson, a NASA vezetője szerint a mostani törvényjavaslatban szereplő költségvetés katasztrófa a NASA számára.
A szervezet projektjei nemcsak drágák, de túl is lépik a korábban előirányzott költségeket. A Space Launch System (SLS), amivel újra embert juttatna a Holdra a szervezet, 6 milliárd dollárral került eddig többe az eredetileg tervezetthez képest. Ettől függetlenül azonban a döntéshozók elkötelezettek abban, hogy ismét embert küldjenek a Holdra – kerül, amibe kerül. Ennek eredményeként az Artemis-program 7,971 milliárd dollárt kapott 2024-re, ami fél milliárddal több a 2023-as keretösszegnél.
Egy rakás pénzt kért a NASA legfontosabb küldetésére, ami kiderítheti, van-e élet a Marson
Bill Nelson, a NASA vezetője pluszforrásokat kért az amerikai költségvetésből, hogy időben el tudjon indulni a marsi életről esetlegesen bizonyítékkal szolgáló minták hazahozatala.
Ehhez képest a marsi minták visszahozatalára 300 millió dollárt kaphat a NASA 2024-re, ami az igényelt 949 milliónak csupán harmada. A mintákat eredetileg 2028-ban hozták volna vissza a Földre, ám a jelek szerint ez vagy nem valósul meg, vagy jelentősen csúszhat.
A NASA korábban már más tudományos projektjeit is kénytelen volt megvágni. A Vénuszhoz tervezett Veritas-program határozatlan időre leállt, a légkör tanulmányozását szolgáló Geospace Dynamics Constellation nevű projektet pedig szintén fel kellett függeszteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.