szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány napja megismételték a tavaly decemberi tudományos áttörést, mely a fúzió formájában egyszer majd elhozhatja a korlátlan tiszta energiát is.

Második alkalommal is sikerült nettó energianyereséget elérni egy fúziós reakció által a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban – írja a Reuters.

Mint korábban írtuk, még 2022 decemberében robbant a hír, hogy a kaliforniai létesítményben először sikerült elérni, hogy több energiát állítsanak elő fúzió segítségével, mint amennyit a folyamat beindításához felhasználtak.

A Nemzeti Gyújtási Létesítményben (NIF) a decemberi próbakor 192 lézersugár segítségével juttattak 2,05 megajoule-nyi energiát egy kapszulába, és a fúzióból 3,15 megajoule energia keletkezett. A második, július 30-i kísérletben sikerült még nagyobb energiahozamot produkálni, bár ennek részletei egyelőre nem ismertek.

A Microsoft mer nagyot álmodni: fúziós erőműből vásárolt áramot, 2028-ban indul a szállítás

Igencsak bátor vállalást tett a Helion nevű vállalat: már 2028-tól fúziós energiát szállítanának a Microsoftnak, noha jelenleg még nem érték el ezt a célt, a legújabb reaktoruk is épül, és még a hatósági engedélyeket is be kell hogy szerezzék.

Az áttörést Veres Gábor, a BME Nukleáris Technikai Intézetének professzora egy fazék víz felforralásának példájával magyarázta decemberben, mondván papíron bárki ki tudja számolni, mennyi energia szükséges a víz főzőlapon történő felforralásához. „De az is köztudott, hogy végül nem pontosan ennyi áramért fogunk fizetni a szolgáltatónak, mert a folyamat több pontján is van energiaveszteség” – jegyezte meg. A tudósok a folyamat során voltaképpen kiszámolták, mennyi energia kell a folyamathoz, és végül beigazolódtak a számításaik.

„Képzeljük el, hogy valaki fel akar forralni egy fazék vizet" - hogyan érthető meg az év fúziós energiás bejelentése?

Reményteli kísérleti eredményeket osztottak meg a világgal a fúziós energia előállításán dolgozó tudósok. A mostani kísérlet az elméleti részét igazolja annak, amit a tudósok gondoltak. A gyakorlat keményebb dió.

A friss eredmények elemzése egyelőre még zajlik, így arról nem tudni további részleteket. Arról, hogy mikor válhatnak valósággá a fúziós erőművek, és milyen eljárással, itt írtunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!