szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a mesterséges intelligencia a jövőben sokkal jobbá teheti az életünket, jó volna mielőbb szabályozni a lehetséges veszélyek miatt. Hogy melyek ezek, arról a napokban tájékoztatták a brit képviselők Rishi Sunak miniszterelnököt.

A ChatGPT tavalyi megjelenése óta az egyik legfontosabb téma a technológiában, hogy mielőbb szabályozni kellene a mesterséges intelligenciát. Ez egyelőre nem, vagy csak részben történt meg, pedig a szakemberek szerint mielőbb sort kellene keríteni rá.

A The Independent beszámolója szerint a legújabb figyelmeztetés a brit parlament Tudományos, Innovációs és Technológiai Bizottságától érkezett, a címzett pedig Rishi Sunak brit miniszterelnök.

A testület 2022 októbere óta vizsgálja a mesterséges intelligencia társadalomra és gazdaságra gyakorolt hatását, és azt, hogy hogyan kellene azt szabályozni. A tagjai szerint a sok szempontból hasznos mesterséges intelligencia egyben veszélyt is jelent az emberek jelenlegi jogaira. Úgy vélik, szabályozás nélkül megrendülhet a bizalom a technológiában, az Egyesült Királyság pedig lemaradhat a használatában.

A beszámoló szerint a bizottság a mesterséges intelligencia jelentette 12 legfőbb veszélyéről tájékoztatta Sunakot. Szerintük a technológia

  1. elfogult,
  2. lehetővé teszi az emberek azonosítását és a személyes adatok megosztását,
  3. félrevezető információkat közölhet, amivel befolyásolja a felhasználó döntését, viselkedését,
  4. a nagy adatkészleteket csak kevés szervezet birtokolja,
  5. nagy számítási kapacitást igényel, ami viszont csak korlátozottan érhető el,
  6. bizonyos esetekben az eredmények nem átlátható módon születnek,
  7. nyílt forráskódúnak kellene lennie, de a szabadalmak miatt a piac dominál,
  8. megsértheti szerzői és egyéb tulajdonjogokat,
  9. nem tudni, kié a felelősség, ha a rendszert károkozásra használják,
  10. felboríthatja a munkaerőpiacot,
  11. a fejlesztést és az irányítást nemzetközileg kellene koordinálni,
  12. veszélyt jelenthet a nemzetbiztonságra és az emberi életre.

Néhány hónap múlva globális csúcstalálkozót tartanak majd az Egyesült Királyságban, ahol a téma a mesterséges intelligencia szabályozása lesz. A képviselők szerint jó lenne, ha ezen Kína is részt venne, hogy minél több oldalról lehessen megtárgyalni a kérdést.

7 évvel hamarabb kimutatja a Parkinson-kórt egy új szemvizsgálat

Nagyfelbontású 3D-s felvételek kellenek csak a retináról a mesterséges intelligenciának, hogy megtalálja a Parkinson nyomait - sokkal hamarabb, mint a jelenleg alkalmazott klinikai módszerekkel az lehetséges. Ennek köszönhetően pedig hamarabb megkezdhető a betegség kezelése, mely meghosszabbíthatja a páciensek életét.

A The Independent ugyanakkor megjegyzi: nem szabad elfelejteni, milyen komoly potenciál van a mesterséges intelligenciában. Elég csak az orvoslást említeni, ahol az algoritmusoknak köszönhetően a diagnózis és a terápia is egyre inkább személyre szabott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!