Egy egészen pici, rizsszem-méretű kísérleti eszköz segíthet a kutatóknak abban, hogy megfigyelhessék, a nehezen gyógyítható agydaganatok egyes kezelési módjai milyen hatást váltanak ki – írja a Gizmodo.
Az apró eszközt, mely egy agyimplantátum, a bostoni Brigham and Women’s Hospital kutatói fejlesztették ki, és a segítségével valós időben tesztelni az operációk alatt, hogy miként reagál a beteg agytumora egy gyógyszerre – ez pedig egy lényegesen egyszerűbb és kevésbé invazív módszer, mint a jelenlegiek.
Az eszközt kifejezetten úgy tervezték meg a szakemberek, hogy mindössze két-három órán át maradjon a betegben, mialatt a megfelelő gyógyszereket kis dózisban adagolja – akár húszféle, rákellenes készítmény hatásait is képes megfigyelni. Az operáció befejezése előtt az implantátumot eltávolítják, a környező szövetet pedig elemzésre küldik.
Amerikai kutatók ultrahang és mikroszkopikus buborékok segítségével rést ütöttek az agyat védő vér-agy gáton, hogy nagyobb esélyt kapjanak a túlélésre az egyik legagresszívebb agydaganattól szenvedő betegek.
A fejlesztés során a kutatók klinikai vizsgálatokkal figyelték meg az eszköz hatásait, és kiderült: a résztvevő betegek egyike sem tapasztalt semmilyen mellékhatást. Összességében, az implantátum rendkívül fontos lehet annak tanulmányozásában, hogy az egyes gyógyszerek mennyire bizonyulnak hatékonynak a betegek kezelésében.
Itt azonban nem állnak meg a kutatók: egy másik vizsgálatot is folytatnak, mely egy olyan eszközt foglal magába, melyet 72 órával a fő operáció előtt, egy kis mértékben invazív eljárással lehet beültetni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.