szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók ultrahang és mikroszkopikus buborékok segítségével rést ütöttek az agyat védő vér-agy gáton, hogy nagyobb esélyt kapjanak a túlélésre az egyik legagresszívebb agydaganattól szenvedő betegek.

Fontos eredményt értek el nemrég az amerikai Northwestern Egyetem kutatói, ami pozitív hatással lehet az agydaganatban szenvedők gyógyulására. A tudósoknak ultrahang segítségével sikerült egy időre áttörniük az agy védvonalaként ismert vér-agy gátat, így juttatva el a kemoterápiás szert az agyban lévő tumorhoz.

Az 1-es fázisú klinikai vizsgálat szerint – melynek eredményt a The Lancet Oncology című tudományos lap közölte – ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy ultrahang segítségével növelhető az agyban a kemoterápiás szer koncentrációja.

A vér-agy gát szerepe annak megakadályozása, hogy a méreganyagok és kórokozók beszivárogjanak a központi idegrendszerbe. Ami azonban az előnye, az a hátránya is, így ugyanis sok gyógyszer nem tud átjutni a védvonalon, így aztán nehezen kezelhetők bizonyos betegségek. Az egyik ilyen a glioblasztóma, ami gyakran kiújul a műtétek után, és jelenleg nincs rá hatásos terápia.

A kutatók alacsony intenzitású hanghullámok, valamint apró, befecskendezett buborékok segítségével sikerült eljuttatniuk a gyógyszert a glioblasztómában szenvedő betegek agyába. Ez az egyik legagresszívebb agydaganat.

Bebizonyosodott a legrosszabb: bekerül az agyba a mikroműanyag, ráadásul villámgyorsan

Magyar és osztrák kutatók egérkísérletekkel bizonyították, hogy bizonyos mikroműanyagok képesek átjutni a vér-agy gáton.

A szakemberek összesen 17 betegnél próbálták ki ezt a módszert. A mérések azt mutatták, a szokásos érték 4-6-szorosával nőtt meg az agyban a gyógyszer koncentrációja.

A betegeknek a korábbi műtétjük során egy apró ultrahangkészüléket ültettek az agyukba, amely segítségével hetente 2-6 alkalommal kezelték őket. Amikor a buborékok elérték az ultrahangot, vibrálni kezdtek, így szétnyomták a vér-agy gát sejtjeit. Ennek köszönhetően a gyógyszer át tudott ezen jutni, mielőtt az ismét bezárult volna.

Összességében a kezelést jól tolerálták a betegek, bár néhány mellékhatás fellépett, beleértve a fejfájást és a magas vérnyomást.

Mindazonáltal az eredmények rendkívül ígéretesek, és jelenleg már folyik a 2-es fázisú vizsgálat, amivel azt próbálják meg kideríteni, hogy a kezelés meghosszabbítja-e a glioblasztómás betegek túlélési esélyeit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!