szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Törvényszék minden olyan hackertámadást kivizsgál, amit ha a fizikai világban követtek volna el, háborús bűnnek minősülne. És annak minősítheti virtuális megvalósítását is.

A kiberbiztonsági szakértők évek óta szorgalmazzák, hogy a legyen valamilyen nemzetközi szabályozás a kiberháborús bűncselekményekre. Hiszen ebben az esetben egyértelmű következményei lehetnének annak, ha valaki a kritikus polgári infrastruktúrákat – energiahálózatot, bankokat, kórházakat – célozza meg.

A Wired beszámolója szerint most végre megmozdult valami: Karim Khan, a hágai Nemzetközi Törvényszék ügyésze kijelentette, ugyan új genfi egyezmény nem lesz, ám a fizikai világban elkövetett háborús bűnökhöz hasonlóan minden olyan hackertevékenységet kivizsgálnak, amely sérti a nemzetközi jogot.

„A kiberhadviselés nem absztrakt módon játszódik le, kifejezetten mély hatást gyakorolhat az emberek életére” – emelte ki Khan. „A kritikus infrastruktúrákra, például az egészségügyi létesítmények vagy az energiatermelés vezérlőrendszerei ellen elkövetett kibertámadások azonnali következményekkel járhatnak sokak, de különösen a legsebezhetőbbek számára. Következésképpen hivatalom összegyűjti és megvizsgálja az ezekkel kapcsolatos bizonyítékokat” – emelte ki az ügyész.

AFP / JAAP ARRIENS

Oroszországot és Ukrajnát sem Khan, sem pedig a törvényszék szóvivője nem nevezte meg, ám tény, hogy a háború kitörése óta megsokszorozódtak az oroszok kibertámadása a fent említett infrastruktúrák ellen. Azt ugyanakkor az ügyészség képviselői kiemelték, hogy az intézményben a döntés akkor született meg, amikor az orosz-ukrán konfliktus miatt egyre gyakoribbá váltak az ilyen jellegű támadások.

Először az amerikai Berkeley Egyetem jogtudósai küldtek egy kérelmet a törvényszéknek abban az ügyben, hogy nyilvánítsák háborús bűncselekménynek az infrastruktúrák ellen elkövetett támadásokat. Elsősorban a Sandworm nevű hackercsoport tevékenységére hívták fel a törvényszék figyelmét, ami szorosan kapcsolódik az orosz hírszerzéshez, a GRU-hoz. A bűnözők nemcsak az ukrán célpontokat támadták meg, de korábban a NotPetya zsarolóvírust elszabadítva világszerte több mint 10 milliárd dolláros kárt okoztak.

Bejutottak az orosz hackerek az ukránok hálózatába, aztán megnyomták a Törlés gombot

Az orosz Sandworm nevű hackercsoport fontos adatokat törölt az ukrán hálózatról, ezzel nehezítve meg a dolgukat a háborúban.

Az ukrán kormány eközben már megkezdte saját vizsgálatát a kibertámadásokkal elkövetett orosz háborús bűnök ügyében. A bizonyítékokat most a törvényszéknek is átadhatja Ukrajna.

A szakemberek üdvözölték a Nemzetközi Törvényszék lépését, és sürgették, hogy más területekre, például a dezinformáció terjesztésére is terjesszék ki a gyakorlatot, hogy bizonyos esetben az is háborús bűnnek számíthasson.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!