szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Georgiai Technológiai Intézet egyik oktatója az egyenletek megoldása közbeni agyhullámait zenévé konvertálja, amit csak egy festőművész hall. Ő erre reagálva készít festményt, az ő agyhullámaiból pedig szintén zene lesz, amelyre egy táncos kezd el táncolni. Így mutatják be a tudomány, a technológia és a művészet kapcsolatát az egyetemen.

A Georgiai Technológiai Intézet hallgatói egy nagyon különleges kurzust is felvehetnek. Ez a Művészetek és geometria címet viseli, és ennyiből még unalmas is lehetne, de ahogy az Interesting Engineering bemutatja, egyáltalán nem az. A kurzus arra tanítja a mérnökhallgatókat, hogy miként tudnak a saját vagy más ember agyhullámai segítségével művészi alkotásokat létrehozni.

Amikor az ionok és a neuronok az agyunkban végzik dolgukat, miközben az ember tevékenykedik, agyhullámok jönnek létre, magyarázza Francesco Fedele oktató. Ezt az elektromos jelet fel lehet fogni elektroenkefalográf (EEG) segítségével. Ezek az eszközök tehát nem a klasszikus értelemben olvasnak a gondolatokban, arra viszont jók, hogy rögzítsék agyi tevékenységet, például a táncolás, az olvasás, vagy a matematikai feladatok megoldása közben.

A YouTube-ra feltöltött videóban azt látni, ahogy Fedele egy EEG-t viselve old meg egyenleteket. Az agyhullámait zenévé konvertálja a gép, amit egy képzőművész hall, aki festeni kezd. Mivel ő is egy EEG-t visel, az agyhullámaiból szintén zene lesz, amit már a közönség is hallhat. Ez az, amire a táncos táncol.

Bár a kurzus nem tekinthető a klasszikus építőmérnöki képzés szerves részének, Fedele szerint nagy szükség van rá, ugyanis a tudomány és a művészet szoros egységet alkot, a tudomány és a technológia fejlődésével pedig a művészet is változik.

Oktatója szerint a tárgy megtanítja rendszerben gondolkodni a hallgatókat, valamint növelheti a kreativitást és az önbizalmat is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!