szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az empátia, azaz a beleérző képesség az orvos-beteg kapcsolatban talán még fontosabb, mint sok egyéb helyzetben. Ezért is meglepő, hogy a mesterséges intelligencia felül is múlhatja a doktorokat az effajta együttérzésben.

Az OpenAI legújabb GPT modellje, a GPT-4 jelentős mérföldkőhöz érkezett az emberi kommunikációban, kiderült ugyanis, hogy akár még a hús-vér embereknél is empatikusabban képes viselkedni. A mások helyzetébe történő beleélés kiemelten fontos a gyógyításban, a betegek érzelmi állapotának pontos észlelése és az erre történő reagálás létfontosságú a hatékony egészségügyi ellátásban, esetenként akár egy terápia sikere is múlhat ezen. Izraeli kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy vajon egy „mesterségesintelligencia-alapú orvos” képes-e mutatni ezt az érzést.

Tanulmányukban két chatbot-modellt, a GPT-4-et és a ChatGPT-t vizsgálták, azt kutatva, hogy vajon ezek a MI-k képesek-e átmenni az amerikai orvosi engedélyezési vizsgán (USMLE).

Ez a leendő orvosok készségeinek többlépcsős tesztje, amelybe beletartozik a betegágy melletti viselkedés, azaz a betegekkel szemben tanúsított emberségesség, empátia is.

A robotokat empátiájuk, kommunikációjuk, professzionalizmusuk és etikai hozzáállásuk alapján ítélték meg – írja a The Messenger.

A két chatbot közül a GPT-4 rendkívül jól szerepelt a teszten, és a kérdések 90 százalékára helyesen válaszolt (ezzel nagyon sok medikust felülmúlt), míg a társa csak 62,5 százalékot ért el. A GPT-4 nagyobb magabiztosságot is mutatott, nem módosította a válaszait, míg a ChatGPT az esetek 82,5 százalékában megváltoztatta az eredeti válaszait. A GPT-4 megfelelő empátiás képességet mutatott, jelezve, hogy a MI képes megfelelni az orvosi gyakorlatban rejlő összetett interperszonális, etikai és szakmai követelményeknek.

A chatbotokat már használják az orvostudományban, de az emberi empátia utánzásának képessége lehetővé teheti bevonásukat a pszichológiába vagy például a távorvoslásba. Az olyan nagy technológiai cégek, mint a Microsoft és a Google DeepMinds is sokat tesznek azért, hogy mesterségesintelligencia-eszközöket integráljanak a kórházi egészségügyi szolgáltatásokba, ezzel is csökkentve az egészségügyi dolgozók kiégését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!