szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) két műholdja is rögzítette, ahogy a Hold árnyéka végigsuhan a Föld felszínén.

Gyűrűs napfogyatkozásnak lehettek szemtanúi az Egyesült Államokban élők október 14-én. A Hold Amerikától Brazíliáig a Nap 90 százalékát takarta ki, ami a teljes napfogyatkozáshoz hasonlóan ritka jelenségnek számít.

Az eseményt nemcsak a Földről sikerült megörökíteni, hanem a világűrből is. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) két műholdja, a GOES-East és a GOES-West is képeket készített a napfogyatkozásról: egész pontosan arról, ahogyan a Hold árnyéka végigsuhan a bolygónkon.

A gyűrűs napfogyatkozást október 14-én Oregon államból lehetett elsőként látni az Egyesült Államokban, majd a Hold árnyéka áthaladt Nevada, Utah, Új-Mexikó és Texas államokon. Az USA területét a Mexikói-öblön át elhagyva átsuhant Mexikó felett, majd Guatemalában, Belize-ben, Hondurasban, Nicaraguában, Costa Ricában, Panamában, Kolumbiában és Brazíliában is látható volt, mígnem a napnyugta alatt eltűnt az Atlanti-óceán felett.

A két műhold más-más szögből rögzítette az eseményt. Előbbi a GOES-East, utóbbi a GOES-West felvétele.

A csillagászok számítása szerint 2024. április 8-án teljes napfogyatkozás lesz az Egyesült Államok felett, ami 2017 óta az első ilyen esemény lesz. A következőre 2044-ig kell majd várni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!